Informację potwierdziło już Ministerstwo Gospodarki. Żarnowiec wygrał w rankingu z 27 innymi lokalizacjami. Jednak w czołówce znalazł się też Kopań (woj. zachodniopomorskie) oraz Klempicz w Wielkopolsce, co oznacza, że w przyszłości mogą tam kolejne siłownie.
Ranking ministerstwa to wskazówka dla inwestorów, którzy mogą zacząć już prace. Przy wyborze wziętą pod uwagę warunki demograficzne, geologiczne oraz hydrologiczne. Najlepiej kryteri wyboru spełniał Żarnowiec, w którym już rozpoczęto pracę w latach 80.
Minie jednak sporo czasu nim elektrownie powstaną, bo to inwestycje rozpisane na wiele lat. Będą kosztowały miliardy, ale rząd obiecuje, że przyniosą wymierne korzyści dla kraju. Obecnie prąd produkujemy w 90 procentach z węgla. W roku 2030 - czyli wtedy, gdy będą działały już reaktory - udział węgla jako surowca energetycznego spadnie w tej branży do 60 procent.
Żarnowiec w województwie pomorskim wygrał wyścig o wartą grube miliardy inwestycję, która zmodernizuje polską energetykę. To tu powstanie pierwsza polska elektrownia atomowa. Mieszkańcy Żarnowca muszą już oswajać się z myślą, że niedaleko ich domów powstanie potężny reaktor jądrowy.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama