Z początkiem marca dwie kolejne instytucje: Millennium i BNP Paribas Fortis, zaproponują kredyty w ramach programu „Rodzina na Swoim”. Oznacza, to, że już 19 banków będzie udzielało kredytów z dopłatami do odsetek. Tylko w ostatnich miesiącach lista wydłużyła się o 5 instytucji. Wszystko przez rosnące zainteresowanie kredytami z dofinansowaniem do odsetek. W styczniu z takiego kredytu skorzystało blisko 2 300 osób.

Reklama

Pożyczyły one 421 367 tys. zł. W ciągu całego minionego roku udzielonych zostało prawie 31 tys. preferencyjnych kredytów na kwotę 5,417 mld zł, co stanowiło około 20 proc. wszystkich kredytów złotowych i kilkanaście procent całości kredytów hipotecznych udzielonych w ubiegłym roku. Bank Gospodarstwa Krajowego, odpowiedzialny za program, prognozuje na ten rok około 40 proc. wzrost wartości udzielonych kredytów z dopłatami.

W debiutującym w programie „Rodzina na Swoim” Millennium, klienci mogą dostać pieniądze do 100 proc. wartości nieruchomości, a w BNP Paribas Fortis maksymalna relacja kredytu do wartości nieruchomości wynosi 90 proc. W gronie 17 banków, których ofertę „Rodzina na Swoim” monitoruje niezależny doradca finansowy Gold Finance, na całą nieruchomość gotowych jest pożyczyć 12.

Dla zainteresowanych wzrost liczby banków oferujących kredyty z dopłatami z pewnością ma spore znaczenie. Propozycje banków znacznie się od siebie różnią, i to w sytuacji, gdy w standardowych ofertach takich skrajności już nie ma. Dla naszej przykładowej 3-osobowej rodziny z dużego miasta z dochodami netto 6,5 tys. zł miesięcznie, bez innych obciążeń pierwsza rata w jednym banku może być niemal dwa razy wyższa niż u konkurencji. Do poszukiwań atrakcyjnego kredytu z dopłatami należy się więc dobrze przyłożyć.

Jak wynika z rankingu Gold Finance, najmniejszą ratę 30-letniego kredytu na 280 tys. zł na mieszkanie warte 350 tys. zł klient zapłaci w Banku Polskiej Spółdzielczości (niecałe 900 zł) i w BNP Paribas Fortis (981 zł). W trzecim Banku Pocztowym będzie to 1001 zł, a w Euro Banku 1020 zł. Nowa oferta Millennium znalazła się w środku stawki z ratą z dopłatami w wysokości 1164 zł. Przy kredytowaniu całego mieszkania za 350 tys. zł najkorzystniejszy kredyt zaproponuje Bank Pocztowy (1348 zł raty z dopłatami) i PKO BP (1400 zł). Oferta nowego gracza - Millennium - wynosi 1571 zł i znajduje się w połowie rankingu. BNP Paribas Fortis całości zakupu nie kredytuje.

Kredyt z dopłatami kierowany jest do małżeństw lub osób samotnie wychowujących dziecko, pod warunkiem, że nie są właścicielami nieruchomości. Kredytowany jest zakup mieszkania, którego maksymalna powierzchnia nie przekracza 75 m kw. (dopłaty są tylko do 50 m. kw.) oraz dom, którego powierzchnia użytkowa nie przekracza 140 m. kw. (dopłaty są tylko do 70 m. kw.). Państwo opłaca za kredytobiorcę przez 8 lat połowę odsetek, liczonych obecnie przy stawce 6,2 proc., co przy 30-letnim kredycie oznacza sfinansowanie ok. 19 proc. całości odsetek.