Chodzi głównie o młodych rolników, którzy chcieli przejąć gospodarstwa np. po rodzicach. Wstrzymywali się z tym jednak czekając aż przywrócony zostanie program rent strukturalnych. Wówczas oddający gospodarstwo starsi rolnicy mogliby otrzymać rentę, a przejmujący je młodzi mogliby liczyć na pomoc z programu "ułatwianie startu młodym rolnikom".

Z powodu braku środków ARiMR nie ogłosiła w tym roku nowego naboru wniosków na renty. Dopiero w grudniu br. KE zgodziła się przeznaczenie na ten cel dodatkowych ponad 320 mln euro. Nabór wniosków na renty strukturalne przewidziany jest w I kwartale 2010 r. Z tego powodu przejmujący gospodarstwo rolnicy, choć złożyli wcześniej wnioski o dotację i została im ona przyznana, nie podejmowali działalności rolniczej. W rezultacie pomoc nie była im wypłacana.

Minister rolnictwa znowelizował dotychczasowe przepisy. Zgodnie z nimi młody rolnik, który w ciągu 180 dni od otrzymania decyzji Agencji nie przejął gospodarstwa rolnego, będzie mógł ponownie ubiegać się o przyznanie pomocy, ale pod warunkiem, że w tym czasie nie rozpoczął prowadzenia działalności. Za datę jego rozpoczęcia uważana jest np. data nabycia gospodarstwa rolnego. Dotychczasowe regulacje nie pozwalały na ponowne staranie się o przyznanie dotacji.

Za młodego rolnika uważana jest osoba, która w momencie złożenia wniosku nie ukończyła 40 lat, ma wykształcenie rolnicze (lub je uzupełni w ciągu trzech lat od chwili otrzymania pomocy), a otrzymane przez niego środki w 70 proc. będą przeznaczone na rozwój gospodarstwa.

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Agencja ogłosiła dwa nabory wniosków dla młodych rolników. W 2008 r. Do Agencji wpłynęło ok. 6,5 tys. wniosków, w 2009 r. - ponad 1,3 tys. Dotychczas Agencja wydała ok. 5,7 tys. decyzji, z czego ponad 5 tys. dotyczy wniosków z 2008 r. Na ten cel ARiMR wypłaciła już 254 mln zł. Na cały program dla młodych rolników w latach 2007-2013 ponad jest ponad 1,5 mld zł.







Reklama