- Ten rok przyniósł w Polsce boom mobilnego internetu - przyznają zgodnie szefowie największych operatorów komórkowych. Przewidują, że wzrostowy trend utrzyma się także w 2010 roku. Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w połowie roku w sieciach komórkowych działało blisko 1,8 mln modemów umożliwiających korzystanie z mobilnego internetu. W stosunku do końca 2008 roku ich liczba wzrosła o 67 proc., a w porównaniu z końcem czerwca 2008 roku o 143 proc.

Reklama

W końcu 2009 roku z mobilnego szerokopasmowego internetu za pomocą modemów, telefonów komórkowych i innych urządzeń korzysta na świecie - według różnych szacunków - 400-450 mln osób, czyli co 10. użytkownik sieci komórkowej. Według firm badawczych IDC i Infonetics Research oraz banku Morgan Stanley w 2013 roku liczba ta przekroczy 1 mld.

Już w przyszłym roku liczba użytkowników mobilnego szybkiego internetu będzie większa niż szerokopasmowych łączy stacjonarnych. Według Pyramid Research, w Europie, w tym także w naszej części kontynentu, głównym czynnikiem branym pod uwagę w wyborze dostawcy mobilnego internetu jest cena, a nie np. jakość usług. Z czerwcowych badań Ericssona wynika, że optymalna cena mobilnego internetu to ok. 30 zł miesięcznie.

Z wyników badań dostępnych DGP nie wynika, jak dużego pakietu danych do przesłania miesięcznie klienci oczekują za tę kwotę. W sieci Era za 29 zł można przesłać do 300 MB danych miesięcznie (klienci korzystający z innych usług operatora kupią taki pakiet za 19 zł), a w sieci Play - 2 GB danych. Najtańsze oferty abonamentowe innych operatorów są w przedziale od 39,5 zł do 49 zł, a oferowane pakiety to odpowiednio 2,5 GB i 2 GB.

>>> Więcej informacji: Mobilny internet: za pięć lat miliard użytkowników

p