Zamiast rywalizacji o zainteresowanych kredytem, po raz pierwszy od lat w grudniowych doniesieniach banków przeważają informacje zachęcające do zainteresowania się funduszami inwestycyjnymi czy nowymi lokatami. Większość unika nawet świątecznych graficznych akcentów na stronach internetowych związanych z pożyczkami gotówkowymi czy kartami. Nie chcemy, aby święta dodatkowo rozbudzały potrzeby kredytowe Polaków – słychać w bankach, które same czekają na prezenty w postaci naszych lokat - pisze Halina Kochalska, analityk Gold Finance

Reklama

Zniknęły świąteczne nagrody i loterie

Brakuje nawet nastroju do zabawy. Loterie oraz gadżety oferowane powszechnie przy okazji Bożego Narodzenia AD 2008 należą w tym roku do rzadkości. Loterie dla klientów płacących kartami, które można powiązać z przedświątecznym szałem zakupów, przygotowali jedynie mBank i Lukas Bank. Wraz z MasterCardem nagrody za płatności kartami losują m.in. Alior i Spółdzielcza Grupa Bankowa, a z Visą m.in. Bank BGŻ.

>>>Oto najlepszy polski bank

Jednak w przypadku zarówno MC jak i Visy promocja transakcji bezgotówkowych nie jest ściśle powiązana z Gwiazdką. MasterCard nagradza voucherami na wyjazd do RPA, a Visa wyjazdem na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Vancouver. Wyjątkiem okazał się Citi Handlowy. Bank doskonale wpisał się w bożonarodzeniowy nastrój i dla swoich klientów urządził konkurs na świąteczną animację. Konkursowe prace na stronie www.zablysnijnaswieta.pl można zamieszczać do 31 grudnia. Na zwycięzców czekają nagrody o łącznej wartości 20 tys. zł. A dwaj laureaci dostaną po 5 tys. zł.

Świąteczne kredyty przede wszystkim dla swoich klientów

Specjalne oferty kredytowe z okazji Bożego Narodzenia przygotowali jedynie Kredyt Bank, Citi Handlowy, Euro Bank, Bank Pocztowy, Deutsche Bank oraz banki spółdzielcze z grupy BPS . W Citi Handlowym promocja na kredyty gotówkowe trwa do końca roku. Na Gwiazdkę można dodatkowo dostać 1 proc. pożyczonej kwoty. Bank chwali się, że dla aktywnego klienta rata dla rocznej pożyczki na 5 tys. zł może wynieść 464 zł. Ale jest warunek, trzeba mieć już w banku konto.

Mało czasu zostało już na skorzystanie ze świątecznej promocji w Kredyt Banku. Oferta kończy się w piątek 11 grudnia. Bank zachęca: „Weź kredyt, spełnij marzenia, a Mikołaj niech sobie odpocznie”. Podobnie jak w Citi Handlowym, ulżenie Mikołajowi jest możliwe pod warunkiem, że ma się w banku ROR. Ale w przeciwieństwie do Citi, Kredyt Bank wyjdzie też na przeciw osobom, które dopiero zdecydują się założyć konto. Od gwiazdkowej pożyczki klient nie zapłaci prowizji, a jego rata dla kwoty 5 tys. zł wziętej na rok wyniesie 451 zł.

>>>Pieniądze wypłacisz na odcisk palca

Prezenty rozdaje też Euro Bank, ale trzeba sobie na nie zasłużyć terminowym spłacaniem rat. Po uregulowaniu raty bank zwraca różnicę odsetek między oprocentowaniem standardowym a promocyjnym. Na spłacie kredytu rocznego na 5 tys. zł, miesięcznie rzetelny klient może zaoszczędzić w ten sposób blisko 20 zł. Jego ostateczna rata wyniesie 475 zł zamiast niecałych 495 zł.

Z kolei Bank Pocztowy promuje przed świętami Bożego Narodzenia internautów. Klienci, którzy do 22 grudnia złożą wniosek o kredyt przez internet nie zapłacą prowizji za jego uruchomienie. Drugi warunek to minimalne dochody nie niższe niż 677 zł netto. Bank deklaruje też, że przy kwotach do 5 tys. zł do uzyskania pożyczki wystarczy dowód osobisty, co obecnie jest rzadkością.

Banki spółdzielcze z grupy BPS proponują do końca grudnia Kredyt Bezpieczna Gotówka bez prowizji z oprocentowaniem 9 proc. Deutsche Bank PBC pod hasłem „Zima ścina oprocentowanie kredytów” do końca roku przedłuża promocję kredytu gotówkowego, motoryzacyjnego i remontowego. Oprocentowanie kredytów z opcją ubezpieczenia w kwotach od 15 do 25 tys. zł wynosi 8,5 proc. Są warunki: z oferty mogą skorzystać osoby, których dochody wynoszą min. 2500 zł netto, a wymienione oprocentowanie otrzyma osoba, która wykupi pakiet ubezpieczeń.

Promocja ruchu na kartach tylko w trzech bankach

DB PBC postawił też na przedświąteczne zakupy na kartę kredytową. Karcie dedykowany jest katalog, z którego prezenty dla posiadaczy kredytówki DB PBC sprzedawane są z rabatem. Później płatność za nie można rozłożyć na 24 miesięczne raty, lub dwa razy do roku skorzystać z miesięcznych wakacji od spłaty zadłużenia. Nordea Bank w prezencie dla klientów ma 7 proc. zniżkę na zakupy przez system PayByNet w internetowym sklepie Merlin.pl.

>>>Cała prawda o bankowych polisach

Reklama

Karty płatnicze przed świętami idą w ruch jak rzadko kiedy w roku. Dla klientów mBanku transakcje bezgotówkowe stały się sposobem na wygranie prezentów: samochodu lub laptopów, telefonów i iPodów. Loteria potrwa do 28 lutego, aby w niej uczestniczyć, trzeba się zarejestrować.

Loterię zorganizował też Lukas Bank. Wygrane to m.in. telewizory i bony towarowe. W losowaniu nagród biorą udział wyłącznie dokonujący transakcji kartami kredytowymi MasterCard Gold i MasterCard Furora. Wystarczy raz się zarejestrować, a każda transakcja do 31 stycznia 2010 r. będzie brała udział w losowaniu.

Zrób prezent bankowi i załóż lokatę albo ROR

Jednak tym, których kryzys odstraszył od zaciągania kredytów i bardziej myślą o oszczędzaniu i inwestowaniu, banki mają wiele więcej do zaoferowania. M.in. o sukcesach swojego TFI donoszą Pekao i Noble Bank. O sprzedaży jednostek nowych funduszy informuje Alior Bank, a o nowych lokatach: jednodniowej i strukturyzowanej - mBank. Nowe konto oszczędnościowe zachwala Meritum Bank, Millennium - lokatę inwestycyjną, a zwykłą 3-miesięczną na 6 proc. - Polbank. Allianz zachęca do atrakcyjniejszej niż wcześniej poliso-lokaty na 7 proc. Sporo jest też informacji o ROR-ach. ING Bank Śląski kusi np. rabatami w programie bankujesz-kupujesz pod warunkiem założenia konta internetowego.