Na najlepszych kontach oszczędnościowych można otrzymać oprocentowanie porównywalne z 7–8 proc. na lokacie rocznej. Trzeba jednak uważać na dodatkowe warunki, które mogą spowodować, że dochodowość takiego rachunku okaże się znacznie niższa.

Reklama

W niektórych bankach oprocentowanie pieniędzy na kontach oszczędnościowych jest wyższe niż na klasycznych lokatach - wynika z rankingu przygotowanego przez Gold Finance. Główną zaletą tego rodzaju rachunków jest możliwość wycofania części pieniędzy w dowolnym momencie, bez utraty odsetek od pozostałej kwoty.

Z rankingu wynika, że najlepsze konto oszczędnościowe ma w tej chwili Polbank. Proponuje on oprocentowanie w wysokości 6,5 proc. przy dziennej kapitalizacji odsetek, która umożliwia uniknięcie płacenia podatku Belki. To warunki porównywalne ze zwykłą lokatą roczną na 8 proc. Jednak tak wysoko oprocentowane może być maksymalnie 5 tys. zł, a w banku można założyć najwyżej trzy konta. "Powyżej 5 tys. zł również oferujemy atrakcyjne oprocentowanie wynoszące 5 proc. Średnia wysokość depozytu w naszym banku znacznie przekracza tę kwotę, więcklienci doceniają nasz produkt jako całość" - mówi Magdalena Markiewicz-Dąbkiewicz z Polbanku EFG.

W wielu bankach odsetki dopisywane są kwartalnie lub miesięcznie. Miesięczną kapitalizację odsetek proponuje drugi na naszej liście City Handlowy.

WIęcej informacji: Konta oszczędnościowe: Wysokie odsetki, dużo pułapek

p