Ministerstwo Finansów podsumowało kontrole podmiotów działających w internecie. Podatnicy nie rejestrują firm, zaniżają obroty oraz działają przez podstawione osoby. Pomysłowość w unikaniu podatków nie obniża skuteczności wykrywania oszustw.

Reklama

Podatnicy, którzy ze sprzedaży internetowej stworzyli sobie stałe źródło przychodu, nie rejestrują firm. Ci, którzy rejestrują działalność gospodarczą w internecie, nie wykazują wszystkich transakcji do opodatkowania lub dokonują sprzedaży na podstawione osoby. To trzy główne grzechy przedsiębiorców wykazane podczas kontroli skarbowych przeprowadzonych od stycznia 2007 r. do końca I półrocza 2009 r. przez urzędy kontroli skarbowej (UKS).

W tym okresie zakończono kontrole 488 podmiotów prowadzących działalność z wykorzystaniem internetu. W 275 postępowaniach wydano decyzje, z których wynika zaniżenie deklarowanych podatków na 28,9 mln zł, a 151 kontrolowanych, którzy nie kwestionowali ustaleń kontroli, złożyło korekty deklaracji na 7,5 mln zł.

Wyniki te to dowód na to, że mimo pomysłowości podatników urzędnicy skarbowi mają sposoby na złapanie oszustów, nawet tych działających w sieci. Najwięcej nieprawidłowości urzędnicy wykryli, kontrolując aukcje internetowe, np. Allegro. W tym obszarze działalności podatnicy ukrywają rzeczywiste rozmiary obrotów, prowadzą firmę na podstawioną osobę, zaniżają przychody do opodatkowania.

Więcej informacji: 87 proc. skontrolowanych e-firm oszukiwało fiskusa

p