Najszerzej dostępnymi są karty srebrne, najbardziej pożądanymi – platynowe. Ich różnorodność sprawia, że możemy być nie w pełni świadomi która karta i dlaczego nam przysługuje. Czy złota karta jest bezwzględnie lepsza od srebrnej?

>>>Wybierz odpowiednią kartę

Na polskim rynku jest coraz więcej kart kredytowych, a także ich użytkowników. Świadomi konsumenci czerpią korzyści z posiadania jednej lub kilku kart. Świadomi – bo muszą rozważnie posługiwać się kartą, aby dzięki niej zarabiać (np. programy rabatowe) a także aby nie stracić pamiętając o okresie bezodsetkowym.

Srebrna czy złota

O rodzaju karty, jaki przysługuje klientowi, decyduje najczęściej miesięczny dochód. Kartę zwykłą można dostać posiadając dochód w wysokości 500zł miesięcznie (np. mBank – Visa mBank, Lukas Bank - Furora). Aby "zasłużyć” na kartę złotą potrzebne są już trochę wyższe wpływy. Zatem można by zaryzykować stwierdzeniem, iż kolor karty ma pokazać osobom z naszego otoczenia jak dużo zarabiamy. Co więcej, właściciel dużej firmy posługujący się zwykłą kartą, mógłby budzić wątpliwości u potencjalnych partnerów biznesowych, gdyż kolor karty w tym wypadku może świadczyć o jego niskiej zdolności kredytowej.

>>>Wypłacasz z konta w kasie? To kosztuje

Okazuje się jednak iż wspomniany prestiż jest coraz łatwiejszy do osiągnięcia. Banki coraz bardziej obniżają próg dostępności kart złotych. Dla przykładu w eurobanku aby dostać kartę złotą wystarczą wpływy w wysokości 1000 zł. miesięcznie. Z kolei bankami, które wprowadziły nieco wyższe progi są np. Citi Handlowy, mBank i BNP Paribas Fortis, gdzie kartę złotą dostaniemy przy minimalnych dochodach odpowiednio: 2 – 3tys. zł. miesięcznie (Citi Handlowy) i 3tys zł. miesięcznie (mBank i BNP Paribas Fortis). Kartom złotym, poza wątpliwym już prestiżem, towarzyszy często wyższy limit kredytowy sięgający nawet 50 tys. zł.

Na co zwracać uwagę

Jeśli to nie prestiż a tzw. wartości dodane są cechą nadrzędną, to należy prześledzić funkcjonalności i opłaty towarzyszące kartom. Karty złote posiadają zwykle wysokie opłaty roczne za obsługę. Cena to od 120zł w Citi Handlowym (oferta promocyjna) do 240zł w Toyota Bank. Oczywiście podobnie jak przy kartach srebrnych możliwy jest zwrot opłaty przy wykonaniu transakcji o określonej wartości. Różnicą są właśnie te wartości, gdyż aby korzystać za darmo z karty srebrnej wystarczy dokonać transakcji o minimalnej średniomiesięcznej wartości 800 zł (Bank PKO BP).

>>>Oto najlepsza karta kredytowa

Z kolei przy kartach złotych, najmniej wymagające warunki ma MultiBank, gdzie wystarczy dokonywać transakcji o średniomiesięcznej wartości 1500zł i dzięki temu opłata za korzystanie z karty zostanie zwrócona. Dodatkowo posiadacze złotych kart mogą korzystać z darmowych ubezpieczeń (złota karta Multibanku, Toyota Bank), przelewów gotówkowych z karty (np. karta Lukas Banku, Citi Handlowy ) czy modnej ostatnio usługi consierge, wprowadzanej stopniowo przez kolejne banki i dostępnej tylko dla nielicznych klientów. Z tej ostatniej usługi dla przykładu w Multibanku pracownicy centrum obsługi klienta mogą spełnić „prawie” wszystkie zachcianki użytkownika karty np. od umówienia spotkania u lekarza po zarezerwowanie stolika dla dwóch osób na drugim końcu świata.

Posługując się kartami złotymi przysługują nam często zniżki w różnych punktach usługowych. Zazwyczaj sięgamy po jak najlepszy, dostępny nam produkt. Zasada ta dotyczy także kart kredytowych, jednak jak zawsze trzeba być rozważnym i zastanowić się czy potrzebny jest nam wysoki limit karty i koszt jaki poniesiemy (np. wysoka opłata roczna) zwróci się w postaci dodatkowych usług z których będziemy korzystać .

p