Banki zarabiają teraz znacznie więcej na sprzedawanych ubezpieczeniach, na prowizjach kredytowych i na wyższych opłatach za prowadzenie rachunków. III kwartał tego roku był kolejnym, w którym wzrosły dochody banków z opłat i prowizji. 14 giełdowych banków zarobiło na nich 2,8 mld zł (od początku roku 7,8 mld zł). Wspólnie z Expanderem postanowiliśmy sprawdzić, na jakich opłatach banki zarabiają teraz najwięcej.

Reklama

Zdecydowanie najszybciej zwiększają się dochody z tytułu prowizji pobieranych od sprzedawanych ubezpieczeń (najczęściej są one dołączane do kredytów i kart kredytowych). W BZ WBK z tytułu prowizji ubezpieczeniowych bank zarobił prawie 80 mln złotych (wzrost o 51 proc.) Podobny, skokowy wzrost dochodów z ubezpieczeń odnotowano w ING BSK. Dochody z tego tytułu wzrosły z niewiele ponad 2 mln zł do 42 mln zł.

Rosną też bankowe dochody z prowizji od kredytów. W BZ WBK ten wzrost wyniósł ponad 50 proc. i z tego tytułu dochody banku w 3 kwartałach tego roku zwiększyły się do 117 mln zł. W ING BSK ten wzrost jest nieco mniejszy (do 106 mln zł, czyli o 17,7 proc). Banki podnoszą też opłaty za prowadzenie kont.

Więcej informacji: Banki zdzierają z nas fortunę na opłatach i prowizjach

p