Za uchwaleniem nowelizacji ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym oraz ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów zagłosowało 418 posłów, 2 wstrzymało się od głosu. Nikt nie był przeciw. Teraz ustawą zajmie się Senat.
Ceny mieszkań już nie pójdą w górę? Nowe przepisy wywrócą rynek do góry nogami?
Projekt ustawy przygotowany przez Polskę 2050-TD wprowadza nowe obowiązki dla deweloperów. Zgodnie z przepisami, będą oni musieli prowadzić strony internetowe z informacjami o cenach mieszkań – od momentu rozpoczęcia sprzedaży aż do jej zakończenia. Ustawa wymaga również, by na bieżąco publikowali wszystkie zmiany cen i dodatkowe koszty związane z zakupem nieruchomości.
Celem naszego projektu jest wprowadzenie regulacji gwarantujących zainteresowanym obywatelom rzetelną i aktualną informację o cenach oferowanych przez deweloperów lokali mieszkalnych i domów jednorodzinnych – wyjaśnił Kamil Wnuk (Polska 2050-TD) podczas posiedzenia sejmowej komisji infrastruktury.
W przypadku nieprzestrzegania nowych przepisów, deweloperzy mogą zostać skontrolowani przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) i ukarani grzywną sięgającą 4 proc. rocznego obrotu.
Co więcej, jeśli wystąpi rozbieżność między ceną widniejącą na stronie a tą przedstawioną przy podpisywaniu umowy, kupujący będzie mógł domagać się sprzedaży mieszkania po korzystniejszych dla siebie warunkach. Po wejściu ustawy w życie deweloperzy będą mieli dwa miesiące na dostosowanie się do nowych regulacji.
Wiceminister rozwoju Tomasz Lewandowski poinformował podczas drugiego czytania ustawy w Sejmie, że projekt uzyskał poparcie rządu. Zapowiedział też, że wkrótce do Stałego Komitetu Rady Ministrów trafi projekt ustawy o Portalu Danych o Obrocie Mieszkaniami (DOM), który ma udostępniać dane o cenach transakcyjnych na rynku. Jestem przekonany, że jeszcze w III kwartale trafi on pod obrady wysokiej izby – dodał.
Źródło: PAP