Raport opublikowany przez firmę eXp Realty i przytoczony przez "Puls Biznesu" pokazuje, że polskie miasta są światowymi liderami pod względem tempa wzrostu cen nieruchomości. Kraków, z podwyżką na poziomie 24,8 proc., znalazł się na pierwszym miejscu, wyprzedzając Dubaj (19,4 proc.) i Madryt (18,9 proc.).

Ceny mieszkań w Polsce wystrzeliły w kosmos. Warszawa i Kraków deklasują światowe metropolie

W zestawieniu pojawiła się również Warszawa, która z wynikiem 14,2 proc. zajęła czwartą pozycję. Co ciekawe, w pierwszej dziesiątce znalazły się także Saloniki, gdzie ceny wzrosły o 11 proc., oraz Barcelona (10,8 proc.) i Abu Zabi (10 proc.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Reklama

Stabilizacja na Zachodzie

W przeciwieństwie do polskich miast, niektóre europejskie metropolie zanotowały spadek cen mieszkań. W Berlinie ceny za metr kwadratowy obniżyły się o 6,2 proc., a w Paryżu o 5,5 proc.. Stabilizacja nastąpiła również w Los Angeles (1,9 proc. wzrostu), Sydney i Mediolanie (1,6 proc.). W Rzymie i Delhi ceny wzrosły o 1,5 proc., a w Jerozolimie o 1,2 proc.. Minimalny wzrost zanotowano także w Hamburgu0,3 proc..

Deficyt mieszkań napędza polski rynek

Eksperci wskazują, że dynamiczny wzrost cen mieszkań w Polsce jest wynikiem deficytu lokali mieszkalnych. Polski rynek mieszkaniowy wciąż zmaga się ze znacznym strukturalnym deficytem mieszkań szacowanym na 2-3 mln lokali. Odróżnia go to istotnie od większości krajów unijnych, nawet sąsiednich jak Niemcy czy Czechy, ale w jeszcze większym stopniu od światowych metropolii, gdzie nasycenie rynku jest zdecydowanie wyższe. Niedobór mieszkań w Polsce wciąż stymuluje wzrost cen - zaznacza Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.pl.

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Źródło: PAP, PULS BIZNESU