Średnia cena metra kwadratowego w sześciu największych polskich aglomeracjach wyniosła w listopadzie 15,6 tys. zł, podczas gdy ogólnopolska średnia to 11,7 tys. zł. Jak zauważył PIE, ceny w Warszawie i Krakowie były minimalnie niższe niż w kwietniu, natomiast jedynie w Gdańsku odnotowano wzrost o 4,5 proc. w porównaniu do poziomu sprzed pół roku.
Przełom na rynku nieruchomości. Ceny mieszkań przestały rosnąć
W ujęciu rocznym największe podwyżki dotknęły Gdańska, gdzie ceny wzrosły o ponad 10 proc.. W innych dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Łódź czy Poznań, wzrosty były bardziej umiarkowane, mieszcząc się w przedziale od 6,5 proc. do 9,7 proc..
Stabilizacja i spadki w mniejszych miejscowościach
W grupie miast średniej wielkości (od 100 tys. do 500 tys. mieszkańców) ceny mieszkań w listopadzie pozostały praktycznie niezmienione, podczas gdy w najmniejszych miejscowościach (do 100 tys. mieszkańców) zanotowano spadek o 0,6 proc. względem października.
Analitycy PIE prognozują dalsze wyhamowanie dynamiki wzrostów cen w kolejnych miesiącach.Największe wzrosty cen mieszkań miały miejsce pod koniec 2023 roku. Brak wyraźnego wzrostu cen nie powinien jednak pobudzić popytu, który prawdopodobnie będzie wygasał w drugiej połowie roku – wskazał Tomasz Mądry z PIE.
Liczba ofert i aktywność deweloperów
Listopad przyniósł również spadek liczby mieszkań wystawionych na sprzedaż. W największych miastach na rynek trafiało średnio 6,4 tys. nowych ofert tygodniowo, co było wynikiem niższym niż w październiku i kwietniu. Co ciekawe, liczba dostępnych ofert była jednak o 9 proc. wyższa niż w listopadzie 2023 roku, z największym wzrostem – 16 proc. – w dużych aglomeracjach.
Z drugiej strony, w miejscowościach do 100 tys. mieszkańców liczba ofert zmniejszyła się o 17,5 proc..
Wzrost aktywności budowlanej
Choć podaż mieszkań na rynku wtórnym spada, rośnie aktywność w budownictwie mieszkaniowym. W okresie od stycznia do października 2024 roku rozpoczęto budowę 204 tys. mieszkań – to drugi najlepszy wynik po rekordowym 2021 roku. Względem tego samego okresu w 2023 roku wskaźnik nowych budów wzrósł o 29 proc..
Wyraźnie zwiększyła się także liczba wydanych pozwoleń na budowę mieszkań. W pierwszych dziesięciu miesiącach tego roku wydano ich o 23 proc. więcej niż rok wcześniej – 243 tys. w 2024 r. vs 198 tys. w 2023 r. – dodał Tomasz Mądry.
Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie
Źródło: PAP, Media