Możliwość łączenia renty rodzinnej z emeryturą

Nowa ustawa zakłada, że seniorzy będą mogli łączyć rentę rodzinną z innym świadczeniem emerytalno-rentowym, takim jak emerytura lub renta z tytułu niezdolności do pracy. Wypłaty te będą możliwe od 1 lipca 2025 roku, najpierw w wymiarze 15 proc., a od 1 stycznia 2027 roku w wysokości 25 proc.

Reklama

Sytuacja seniorów w Polsce

Obecnie co piąta osoba powyżej 65. roku życia w Polsce jest zagrożona ubóstwem. Nowe przepisy mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa finansowego osób starszych, które straciły małżonka. Jak informuje resort rodziny wdowy i wdowcy nie będą już musieli wybierać między własną emeryturą a rentą rodzinną – będą mogli zachować oba świadczenia.

Bez limitów dochodowych i wsparcie dla byłych małżonków

Wypłacanie renty wdowiej nie będzie skutkować zmniejszeniem sumy świadczeń, jeśli łączny dochód nie przekroczy trzykrotności najniższej emerytury ( kwota 7600 zł ) Nowe przepisy obejmują osoby bez względu na źródło emerytury (ZUS, KRUS, inne systemy). Prawo do renty wdowiej będą mieć także byli małżonkowie, którzy mieli prawo do alimentów od zmarłego.

Start programu w lipcu 2025 roku

Chociaż ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku, wypłaty renty wdowiej rozpoczną się dopiero 1 lipca 2025 roku. Nowe świadczenie będzie przysługiwać osobom powyżej 50. roku życia, które utraciły małżonka, a także samotnym rodzicom i opiekunom dzieci niezdolnych do pracy.