Pracodawcy mają obowiązek wypełniania określonych zobowiązań wobec Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Jednym z najważniejszych jest konieczność dokonywania wpłat na PFRON, choć w pewnych sytuacjach możliwe jest obniżenie ich wysokości.

Reklama

Obliczanie wpłat na PFRON

Miesięczna wpłata na PFRON jest ustalana na podstawie 40,65 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Kwotę tę należy pomnożyć przez różnicę między liczbą pracowników niezbędną do osiągnięcia wskaźnika zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami (6 proc.) a faktyczną liczbą osób z niepełnosprawnościami zatrudnionych w firmie.

Przeciętne wynagrodzenie jest obliczane na podstawie danych za poprzedni kwartał i ogłaszane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Wysokość przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale wynosi 3065,16 zł.

Terminy i zasady wpłat

Pracodawcy, którzy nie osiągają wskaźnika zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami (6 proc. lub 2 proc. w zależności od rodzaju pracodawcy), muszą dokonywać wpłat na PFRON zgodnie z art. 49 ustawy. Płatności te powinny być uiszczane do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek wpłat.