W przeszłości kwestie związane z windykacją były pomijane w regulacjach prawnych. Projekt ustawy z 2022 roku, który miał wprowadzić zmiany, nie został uchwalony, a brak implementacji unijnej dyrektywy NPL (Non-Performing Loans) dodatkowo opóźnił zmiany. Teraz Ministerstwo Finansów ponownie podjęło temat i w maju 2024 roku przedstawiło nowy projekt ustawy, która ma regulować obrót wtórny niespłacanymi kredytami w UE.

Reklama

Nowe przepisy dotyczące obsługi kredytów

Projekt zakłada, że obsługa kredytów będzie prowadzona przez licencjonowane podmioty, a nabywcy niespłacanych kredytów będą mogli działać bez licencji, jeśli operują na własne ryzyko. Ustawa obejmie m.in. banki krajowe i instytucje kredytowe oraz określi warunki działalności i obowiązki nabywców kredytów. Ustanowione zostaną ramy prawne dotyczące licencjonowania, nadzoru i działalności transgranicznej firm zajmujących się obsługą kredytów.

Ochrona konsumentów i nowe zasady restrukturyzacji zadłużenia

Nowe przepisy wprowadzą także ochronę praw konsumentów, zapewniając, że zmiana podmiotu obsługującego kredyt nie wpłynie na prawa dłużników.Firmy windykacyjne będą zobowiązane do przekazywania jasnych i zgodnych z prawdą informacji, przestrzegania ochrony danych osobowych oraz komunikacji w sposób najmniej uciążliwy.

Kredytobiorcy z problemami finansowymi będą mogli skorzystać z różnych opcji restrukturyzacji zadłużenia, takich jak zmiana warunków kredytu, odroczenie rat czy częściowe umorzenie długu. W razie odrzucenia wniosku o restrukturyzację, banki będą musiały przekazać kredytobiorcom pisemne uzasadnienie swojej decyzji.

Projekt ustawy jest na etapie prac, a wejście w życie przewidziane jest na 14 dni po jego ogłoszeniu.