"Kosiniakowe", to potoczna nazwa świadczenia rodzicielskiego, które ma na celu wsparcie finansowe rodziców, którzy nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego. Nazwa ta pochodzi od nazwiska byłego ministra pracy i polityki społecznej, Władysława Kosiniaka-Kamysza, który był głównym inicjatorem wprowadzenia tego świadczenia.

Reklama

Ostatnie zmiany w przepisach dotyczących świadczeń rodzinnych, które weszły w życie 14 sierpnia 2024 roku, nie wpłynęły na wysokość świadczenia rodzicielskiego. Kwota tego świadczenia, ustalona na poziomie 1000 złotych miesięcznie, pozostanie niezmieniona od 1 listopada 2024 roku.

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Dla kogo świadczenie rodzicielskie?

Świadczenie rodzicielskie jest przeznaczone dla osób opiekujących się dzieckiem, które z uwagi na swoją sytuację zawodową nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego. Korzystają z niego między innymi osoby bezrobotne, studenci oraz wykonujący pracę na podstawie umowy o dzieło. Świadczenie rodzicielskie mogą otrzymać:

  • Rodzice biologiczni dziecka.
  • Opiekun faktyczny dziecka, który sprawuje nad nim pieczę do ukończenia przez nie 14. roku życia i złożył wniosek o przysposobienie.
  • Rodzina zastępcza (z wyłączeniem rodzin zastępczych zawodowych), która opiekuje się dzieckiem do ukończenia przez nie 7. roku życia, a w przypadku dzieci z odroczonym obowiązkiem szkolnym – do ukończenia 10. roku życia.
  • Osoba, która przysposobiła dziecko i sprawuje nad nim opiekę do ukończenia przez nie 14. roku życia.
Reklama

Ojciec dziecka może otrzymać świadczenie rodzicielskie, jeżeli matka dziecka: skróciła okres pobierania tego świadczenia po wykorzystaniu go przez co najmniej 14 tygodni, zmarła lub porzuciła dziecko.

Jak długo przysługuje świadczenie rodzicielskie?

Długość okresu, przez który przysługuje świadczenie rodzicielskie, zależy od liczby dzieci urodzonych, przysposobionych lub objętych opieką przy jednym zdarzeniu. Wynosi ona:

  • 52 tygodnie w przypadku urodzenia, przysposobienia lub objęcia opieką jednego dziecka,
  • 65 tygodni w przypadku dwóch dzieci,
  • 67 tygodni w przypadku trzech dzieci,
  • 69 tygodni w przypadku czterech dzieci,
  • 71 tygodni w przypadku pięciu lub więcej dzieci.

Kto nie może otrzymać świadczenia rodzicielskiego 2024?

Świadczenie rodzicielskie nie zostanie przyznane, gdy:

  • którykolwiek z rodziców, opiekun faktyczny lub rodzina zastępcza dziecka pobiera zasiłek macierzyński, urlop macierzyński lub rodzicielski;
  • dziecko zostało umieszczone w pieczy zastępczej;
  • rodzic, opiekun lub rodzina zastępcza nie zajmuje się bezpośrednio dzieckiem, np. z powodu pracy;
  • istnieje już inne świadczenie związane z opieką nad tym dzieckiem, takie jak zasiłek rodzinny czy pielęgnacyjny;
  • osoba uprawniona otrzymuje podobne świadczenie za granicą.

Tych świadczeń nie można ze sobą łączyć

W przypadku jednoczesnego nabycia prawa do kilku świadczeń (rodzicielskiego, pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego, dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego lub zasiłku dla opiekuna), osoba uprawniona może wybrać tylko jedno z nich.

Jak, gdzie i kiedy złożyć wniosek o świadczenie rodzicielskie?

Aby otrzymać świadczenie rodzicielskie (tzw. "kosiniakowe"), musisz złożyć wniosek w urzędzie gminy lub miasta, albo w ośrodku pomocy społecznej. Wniosek znajdziesz na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Potrzebne będą Ci dane Twoje i dziecka oraz informacje o innych otrzymywanych świadczeniach. Pamiętaj, że wniosek należy złożyć najpóźniej 3 miesiące po urodzeniu dziecka (w przypadku dziecka przysposobionego – miesiąc). Jeśli złożysz wniosek później, świadczenie otrzymasz tylko od daty złożenia wniosku. Do złożenia wniosku osobiście potrzebny będzie dowód osobisty i akt urodzenia dziecka. Możesz też złożyć wniosek online, korzystając z profilu zaufanego lub e-dowodu.