Biblioteki w całym kraju mają szansę na uzyskanie wsparcia w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. Program ten koncentruje się na wzmocnieniu efektywności energetycznej obiektów lokalnej aktywności społecznej. Ubiegać się o wsparcie mogą również domy kultury, a nie tylko biblioteki w miastach o liczbie mieszkańców od 100 do 200 tys.

Reklama

Jak jest cel programu?

Celem programu jest poprawa efektywności energetycznej tych obiektów oraz zastąpienie wysokoemisyjnych źródeł ciepła bardziej ekologicznymi rozwiązaniami. Wsparcie obejmuje kompleksową modernizację energetyczną bibliotek i domów kultury.

W ramach inwestycji można pokryć koszty kwalifikowalne, takie jak roboty budowlane i nadzór inwestorski. Maksymalna kwota dofinansowania dla jednego wnioskodawcy wynosi 5 mln zł.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie

Jednostki samorządu terytorialnego, działające w imieniu instytucji kultury (bibliotek i domów kultury),
biblioteki i domy kultury, działające jako samorządowe instytucje kultury.

Jak składać wnioski?

Wnioski należy składać w formie elektronicznej przez Centralny System Teleinformatyczny (CST 2021) przy użyciu aplikacji WOD2021, dostępnej pod adresem: https://wod.cst2021.gov.pl/. Jest jednak warunek. Przed złożeniem wniosku wymagane jest przygotowanie audytu energetycznego.

Kluczowym warunkiem uzyskania dofinansowania jest wykazanie redukcji zużycia energii pierwotnej o co najmniej 30 proc. Wymagane jest również dołączenie pozwolenia na budowę jak podaje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego lub zgłoszenia budowy.

Wnioskodawcy mogą ubiegać się o dofinansowanie dla więcej niż jednego budynku, jednak maksymalna kwota wsparcia 5 mln zł przypada na jeden wniosek, niezależnie od liczby zgłoszonych budynków.