Oprócz emerytury, od marca 2024 roku, wybrani emeryci mogą liczyć na dodatkowe wsparcie w wysokości 299,82 zł miesięcznie. Jest to tzw. ryczałt energetyczny, który ma na celu złagodzenie wzrostu cen energii. W 2024 roku nowa wysokość ryczałtu energetycznego obowiązuje od 1 marca 2024 roku do 28 lutego 2025 roku.
Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie
Czym jest ryczałt energetyczny?
Ryczałt energetyczny to forma bezzwrotnej pomocy finansowej, przyznawanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Ma ona na celu wsparcie w pokryciu kosztów energii elektrycznej, gazu i ciepła zużywanych do celów domowych.
Kto może otrzymać ryczałt energetyczny?
Świadczenie to skierowane jest do:
- kombatantów,
- wdów i wdowców pobierających rentę lub emeryturę po kombatantach,
- żołnierzy zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach oraz zakładach pozyskiwania rud uranowych i batalionach budowlanych,
- emerytek i rencistek, które są wdowami po żołnierzach przymusowo zatrudnionych.
Co trzeba zrobić, aby otrzymać ryczałt energetyczny?
Świadczenie jest "dziedziczone", co oznacza, że najbliżsi kombatantów i wskazanych grup żołnierzy mogą po ich śmierci otrzymywać dodatkowe pieniądze. Co zrobić, by otrzymać środki finansowe? Przede wszystkim należy złożyć:
- Wniosek o przyznanie ryczałtu energetycznego (ZUS-ERK);
- Decyzję szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (potwierdzającą okres działalności kombatanckiej lub represji);
- Zaświadczenie Wojskowej Komendy Uzupełnień (dla żołnierzy przymusowo zatrudnionych);
- Zaświadczenie właściwego organu wojskowego (dla wdów po żołnierzach przymusowo zatrudnionych).
Co ważne, wniosek o ryczałt energetyczny można złożyć w dowolnym terminie. Złożenie wniosku nic nie kosztuje, należy to zrobić w odpowiedniej siedzibie ZUS. Osobom, które pobierają więcej niż jedno świadczenie zusowskie, przysługuje jeden ryczałt energetyczny.