Reklama

W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości i wyjaśnimy, jak wygląda kwestia PPK przy zmianie pracy.

Co się dzieje z PPK po zmianie pracy?

Po zmianie pracy Twoje oszczędności w PPK nie przepadają. Masz kilka opcji do wyboru:

Transfer środków do nowego PPK. Najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest przeniesienie zgromadzonych środków do PPK oferowanego przez nowego pracodawcę. Dzięki temu zachowasz ciągłość oszczędzania i będziesz mógł nadal korzystać z ulg podatkowych oraz dopłat od pracodawcy i państwa.

Pozostawienie środków na dotychczasowym rachunku PPK. Jeśli nie chcesz przenosić środków do nowego PPK, możesz je pozostawić na dotychczasowym rachunku. Twoje oszczędności będą nadal inwestowane zgodnie z wybraną strategią, a Ty będziesz mógł do nich wrócić w dowolnym momencie.

Wypłata środków. Możesz również zdecydować się na wypłatę zgromadzonych środków. Pamiętaj jednak, że w takim przypadku będziesz musiał zwrócić otrzymane dopłaty od państwa, a także zapłacić podatek od zysków kapitałowych.

Jak przenieść środki do nowego PPK?

Przeniesienie środków do nowego PPK jest stosunkowo proste. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek u nowego pracodawcy, który poinformuje instytucję finansową zarządzającą PPK o Twojej decyzji. Transfer środków jest bezpłatny i nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi formalnościami.

Co jeśli nowy pracodawca nie oferuje PPK?

Jeśli Twój nowy pracodawca nie oferuje PPK, możesz pozostawić środki na dotychczasowym rachunku lub przenieść je do innego PPK, np. oferowanego przez inną instytucję finansową.