KRD miała powstać jako ułatwienie i dodatkowy benefit dla rodzin wielodzietnych wychowujących przynajmniej trójkę dzieci. W praktyce przysługuje niezależnie od wieku. Oznacza to, że wniosek mogą złożyć również seniorzy, ciesząc się sporą liczbą zniżek.

Reklama

Jakie zniżki przysługują w ramach Karty Dużej Rodziny?

Wyrobienie karty jest darmowe. Zapewnia ono sporo różnych benefitów, dlatego zdecydowanie warto się o nią postarać i regularnie z niej korzystać. Zniżki wynoszą zwykle 10 proc., jednak w praktyce występują na różnych poziomach. Na jakie korzyści można liczyć?

  • Karta Dużej Rodziny zapewnia zniżki na komunikację publiczną, w tym pociągi i autobusy.
  • Seniorzy mogą także liczyć na tańsze zakupy w sklepach spożywczych, medycznych oraz odzieżowych.
  • KRD zapewnia wstęp wolny do parków narodowych.
  • Dla seniorów posiadających Kartę Dużej Rodziny dostępne są zniżki w muzeach, galeriach sztuki, kinach i teatrach, a także wielu innych instytucjach kulturalnych.
  • Ważnym benefitem są też niższe koszty pobytów sanatoryjnych. Dotyczy to zarówno kosztów noclegu, wyżywienia, jak i rekreacji.
  • KRD zapewnia lepsze ceny w obiektach sportowych, w tym siłowniach i na basenach.

Można także spotkać się z niższymi cenami paliwa na niektórych stacjach benzynowych oraz ze zniżkami na usługi medyczne i rehabilitacyjne. Dokładna lista partnerów znajduje się na stronie: https://empatia.mpips.gov.pl/kdr. Pozwala ona na znalezienie placówek z konkretnej branży, udzielających zniżek w wybranym województwie.

Jak uzyskać Kartę Dużej Rodziny dla seniora?

Po zmianie przepisów w 2019 roku, Karta Dużej Rodziny może być wydawana wszystkim osobom, które wychowywały w swoim życiu przynajmniej trójkę dzieci. Mogą z niej korzystać również dzieci do 18. roku życia lub do 25. roku życia, o ile kontynuują naukę i należą do rodziny wielodzietnej. Karta jest dostępna zarówno w tradycyjnej, fizycznej formie oraz w wersji elektronicznej. W drugim przypadku będzie dostępna w aplikacji mObywatel. O kartę nie mogą ubiegać się rodzice, którzy zostali pozbawieni praw rodzicielskim lub zostały one ograniczone. Jak uzyskać dokument?

  • Sprawę można załatwić w urzędzie gminy lub w MOPS-ie. Dokładna lista placówek jest dostępna tutaj. Drugą opcją jest złożenie wniosku elektronicznie za pośrednictwem empatia.mpips.gov.pl.
  • We wniosku należy podać swoje dane, adres zamieszkania oraz dane dzieci. Dokument może zostać złożony przez każdego pełnoletniego członka rodziny.

Karta jest wydawana w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Elektroniczny dokument będzie dostępny w aplikacji nawet jeśli wnioskowaliśmy o fizyczną formę. W przypadku zagubienia karty, wydanie duplikatu jest płatne 15 zł, zaś domówienie dodatkowego egzemplarza 10 zł. W przypadku rodziców karta jest ważna dożywotnio.