GUS podał w szybkim szacunku, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2024 r. wzrosły rdr o 2,4 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 1,0 proc.

Inflacja to nie jedyny czynnik decydujący o podniesieniu pensji minimalnej w 2025 r. Jest to jednak czynnik najważniejszy. Także relacja pensja minimalna a pensja średnia prawdopodobnie nie będzie korzystna dla osób zarabiających najmniej.

Reklama

Analitycy o inflacji za kwiecień 2024 r.

MIKOŁAJ RACZYŃSKI

"Dane o inflacji za kwiecień to kolejny pozytywny odczyt na froncie stabilności cen. Potwierdziły się bowiem oczekiwania analityków, że wzrost VAT na żywność nie przełoży się jeden do jednego na ceny konsumpcyjne. W rezultacie, perspektywy inflacyjne na ten rok wyglądają coraz korzystniej, a przyspieszenie inflacji w dalszej części roku będzie stopniowe.

Reklama

Z punktu widzenia poziomu stóp procentowych dane te jednak wiele nie zmieniają. RPP nie planuje w tym roku luzować polityki monetarnej i ten odczyt tego nie zmieni. Rok 2025 nadal pozostaje bowiem pewną zagadką w kontekście kształtowania się procesów cenowych".

ING BANK ŚLĄSKI (X):

Reklama

"Dołek inflacji za nami. W kwietniu ceny wzrosły o 2,4 proc. rdr. Przywrócenie VAT przełożyło się na wzrost cen żywności, która podrożała o 2,1 proc. mdm. Inflacja bazowa obniżyła się w okolice 4 proc. i w naszej ocenie zacznie się stabilizować w kolejnych miesiącach".

PKO BP (X):

"Inflacja CPI w kwietniu wzrosła do 2,4 proc. rdr z 2,0 proc. rdr w marcu. Nieco niższy niż zakładaliśmy wynik to zasługa cen żywności, które w ujęciu miesięcznym wzrosły o 'jedynie' 2,1 proc. mdm w warunkach powrotu 5-procentowej stawki VAT. Dane wskazują, że rozłożenie podwyżki cen w czasie jest jeszcze silniejsze niż początkowo zakładaliśmy".

MBANK (X):

"Inflacja w kwietniu 2,4 proc. rdr, 1 proc. mdm (poprzednio 2,0 proc.). VAT na żywność przeniesiony naszym zdaniem w około 50 proc. (poprawna prognoza), wzrosty cen paliw (+2,1 proc. mdm - też poprawnie). Co nas zaskoczyło? Nisko energia (-0,2 proc. mdm) oraz inflacja bazowa +4 proc. (+0,6 proc. mdm).

Inflacja bazowa w ujęciu odsezonowanym to nadal +0,3 proc. (annualizowane 'poza celem'). Kończą się spadki cen towarów. Za moment ujawni się w całości 'osad', który wraz z ożywieniem popchnie rozpęd tej miary inflacji na powrót w okolice 0,4 proc. mdm".

Prognozy członka RPP?

Inflacja CPI w Polsce będzie dalej rosła, do mniej więcej 3 proc. w czerwcu - ocenił w BIZNES24 członek RPP Ludwik Kotecki.

"Inflacja niestety troszeczkę będzie nam dalej rosła, do mniej więcej 3 proc. w czerwcu" - powiedział Kotecki.

Na co wpływa wysokość płacy minimalnej?

Z płacą minimalna powiązane są również inne świadczenia. Każdemu pracującemu należy się dopłata do pensji w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z płacy minimalnej. Również wynagrodzenie za czas przestoju w firmie nie może być niższe od płacy minimalnej. Z płacą minimalną powiązana jest także odprawa w przypadku zwolnień grupowych. Nie może ona przekroczyć 15-krotności minimalnego wynagrodzenia.

Wysokość płacy minimalnej wpływa także na wysokość składek na ubezpieczenia społeczne odprowadzanych przez początkujących przedsiębiorców (stawki preferencyjne obowiązujące w ciągu pierwszych 24 miesięcy liczone są od postawy równej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia)

Kto ustala wysokość płacy minimalnej?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej składa Radzie Ministrów propozycję płacy minimalnej. Rada ustosunkowuje się do niej. Jeśli propozycja zostaje przyjęta, konsultuje ją Rada Dialogu Społecznego, w której zasiadają przedstawiciele rządu, związków zawodowych i organizacji pracodawców. RDS do 15 lipca przedstawia Radzie Ministrów swoją propozycję. Jeśli tego nie zrobi, to rząd do 15 września sam ustala wysokość minimalnego wynagrodzenia. Nie może ono być jednak niższe od pierwszej propozycji przyjętej przez Radę Ministrów