Urządzenia, które pobierają najwięcej prądu – TOP 10

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, sprawdził czy zdajemy sobie sprawę, które sprzęty domowego użytku pochłaniają najwięcej prądu. Prawie połowa ankietowanych uznała, że największym pożeraczem prądu jest klimatyzacja, 27 proc. wskazało na płytę indukcyjną, a na kolejnych miejscach znalazł się piekarnik i czajnik elektryczny. Jak się okazuje, te przypuszczenia nie pokrywają się w 100 proc. z prawdą.

Oto lista największych „pożeraczy prądu” według PGNiG.

Reklama

1. Bojler elektryczny

Urządzenie do podgrzewania wody to zdecydowany lider w tej kategorii, choć nie każdy z nas ma je w domu. Przykładowy bojler o pojemności 120 l i mocy 1500 W, włączany na około 2 godziny dziennie, wygeneruje roczne zużycie prądu na poziomie 1080 kWh.

2. Płyta indukcyjna

Przy założeniu, że codziennie gotujesz obiad i używasz dwóch pól grzejnych przez około 0,5 godziny, roczne zużycie energii elektrycznej wyniesie około 750 kWh. Liczba ta będzie oczywiście znacznie większa, jeśli przygotowujesz jedzenie dla wielu osób, a gotowanie jest twoją pasją.

Reklama

3. Piekarnik elektryczny

Najniższy stopień podium przypadł kolejnemu, kuchennemu urządzeniu, z którego korzystasz codziennie. Zakładając, że rozgrzewasz urządzenie do 200 stopni Celsjusza i przygotowujesz potrawę przez około 40 minut, urządzenie zużyje około 496 kWh w ciągu roku.

4. Lodówka

To sprzęt, który musi działać przez całą dobę. Nawet jeśli wybrałaś urządzenie najwyższej klasy energetycznej, zużycie prądu będzie nadal na wysokim poziomie i wyniesie około 190 kWh.

5. Czajnik elektryczny

Zazwyczaj korzystasz z niego kilka razy dziennie, co daje średnio 0,3 h na dobę. Czajnik o mocy 2000 W zużywa około 240 kWh rocznie.

6. Zmywarka

To wciąż bardziej ekonomiczne i przede wszystkim bardziej ekologiczne rozwiązanie niż zmywanie ręczne, podczas którego zużywasz nawet 80 l wody dziennie. Zużycie prądu w tym przypadku kształtuje się na poziomie 237 kWh rocznie.

7. Komputer stacjonarny

To zła wiadomość dla wszystkich osób, które pracują zdalnie. Roczne zużycie energii elektrycznej przez komputer stacjonarny, przy założeniu, że urządzenie działa przez 5 godzin w ciągu dnia, wynosi około 197 kWh.

Które urządzenia pobierają najwięcej prądu? / Shutterstock

8. Odkurzacz

Pochłania nie tylko kurz, ale również energię elektryczną. Jeśli urządzenie o mocy 1500 W pracuje około 2 godziny, roczne zużycie energii wyniesie 156 kWh.

9. Pralka

Jeśli masz dużą rodzinę lub małe dzieci, pralka pracuje prawie codziennie. Nawet jeśli wybierzesz energooszczędne urządzenie, nadal będzie to pożeracz prądu, który zużywa około 143 kWh rocznie.

10. Laptop

Jest bardziej ekonomiczny od komputera stacjonarnego, jednak również zużywa sporo energii. Odczujesz to szczególnie wtedy, gdy pracujesz zdalnie, a urządzenie jest włączone przez 8 godzin dziennie. Wtedy urządzenie będzie zużywało około 138 kWh w ciągu roku.

Co jeszcze "pożera" najwięcej energii w domu?

Do innych „pożeraczy prądu” w Twoim domu należy telewizor, który często staje się centrum domowej rozrywki, a czasem jest tylko tłem dla rodzinnych spotkań. Jeśli masz w domu 40-calowy odbiornik o mocy 70 W, który działa przez ok. 5 godzin dziennie, musisz liczyć się ze zużyciem energii na poziomie 128 kWh rocznie. Do innych urządzeń, które pochłaniają dużą ilość energii, należą również: kuchenka mikrofalowa, żelazko i smartfon.

Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Bojler elektryczny czy płyta indukcyjna to sprzęty, bez których trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Nie ma więc możliwości, aby całkowicie zrezygnować z ich używania, aby zmniejszyć rachunki za prąd. Nie będziesz przecież spokojnie patrzeć na piętrzące się sterty prania czy rezygnować z gotowania wody na poranną kawę! Możesz jednak wypracować kilka pozytywnych i bardzo prostych nawyków, które pomogą ograniczyć wydatki na prąd:

  • Nie włączaj telewizora bez potrzeby i unikaj sytuacji, kiedy jest on jedynie tłem dla rozmowy
  • Pierz w trybie ekonomicznym lub ustawiaj niższą temperaturę prania dla ubrań, które wymagają odświeżenia
  • Pamiętaj, aby wyłączać laptop i komputer po skończonej pracy
  • Rozważnie planuj gotowanie – staraj się nie używać płyty indukcyjnej i piekarnika elektrycznego jednocześnie
  • Rób herbatę lub kawę dla wszystkich, aby uniknąć gotowania wody dla każdego napoju oddzielnie
  • Jeśli masz w domu bojler, ustaw go w taki sposób, aby działał efektywnie i ekonomicznie. Jeżeli to możliwe, skróć czas jego działania
  • Zawsze ładuj zmywarkę do końca

Pamiętaj, że oszczędzanie prądu nie zawsze musi wiązać się z dużymi wyrzeczeniami, a w zmniejszeniu comiesięcznych rachunków pomoże wyrobienie nawyku samodyscypliny.