Tarcze antyinflacyjne. Do kiedy obowiązują?

Obecne tarcze osłonowe na żywność, energię czy gaz obowiązują do końca 2023 roku. Aktualnie podatek VAT na podstawowe produkty żywnościowe, takie jak pieczywo, masło, jajka, mleko czy mięso, jest zerowy. Powrót do starych cen oznacza, że żywność będzie droższa o 5 proc. Takie wsparcie kosztuje budżet państwa 10 mld zł rocznie.

Do końca roku, w ramach tarczy solidarnościowej obowiązują również zamrożone na poziomie z 2022 roku ceny prądu. Maksymalne ceny są ustalone także w przypadku gazu dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Prognozy dotyczące cen energii po wstrzymaniu tarcz mówią o drastycznych wzrostach, nawet o 70 procent.

Reklama

Tarcze antyinflacyjne. Plany rządu PiS

Reklama

W projekcie budżetu na 2024 roku nie ma założonych rozwiązań osłonowych. Przyczyną jest niższy wskaźnik inflacji prognozowany w przyszłym roku na 6,6 proc. Obecny rząd zapewniał jednak, że w razie potrzeby jest gotowy przedłużyć tarcze antyinflacyjne.

Przed wyborami rzecznik rządu informował, że ewentualne decyzje będą podjęte w listopadzie, gdy będą dostępne dane makroekonomiczne.

"Mamy na przykład i przedstawiliśmy dane dotyczące wakacji kredytowych, one są przedłużone. O tym wiemy. Niedługo będzie też informacja o tym, jaki próg dochodowy będzie w tym zakresie. Sama ustawa musi być przyjęta przez nowy Sejm, w związku z tym wtedy będą jasno przyjęte przepisy, natomiast ten próg będzie stosunkowo wysoki, on obejmie większość osób” – zapewniał Piotr Müller w Polsat News.

Tarcze antyinflacyjne. Co zrobi nowy rząd?

Jeśli władzę przejmie opozycja, decyzje dotyczące rozwiązań antyinflacyjnych będzie podejmował już nowy rząd. To on uchwali budżet na 2024 rok.

Według wiceszefowej PO Izabeli Leszczyna projektu budżetu przygotowany przez PiS wymaga zmian. "Wydaje się, że zmiana projektu budżetu państwa na 2024 rok jest koniecznością, jest dużym wyzwaniem, bo musimy zmienić tam strukturę wydatków i dochodów - stwierdziła posłanka na antenie TOK FM.

W jakim kierunku pójdą zmiany? Wśród 100 konkretów Koalicji obywatelskiej znajduje się obietnica dotycząca cen gazu: ""Zamrozimy” ceny gazu w 2024 r. dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych na poziomie cen z 2023 r.” - zapewnia KO.

"Nowy rząd pewnie zerowy VAT utrzyma w przyszłym roku, a odmrożenie cen energii będzie postępowało stopniowo. Gdyby nastąpiło natychmiast, cena energii elektrycznej mogłaby wzrosnąć o prawie 50 proc.” - ocenił Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego, cytowany przez money.pl

Dużo może zależeć również od odblokowania środków z KPO, które przecież właśnie po to miały służyć, by wesprzeć gospodarkę państw członkowskich po kryzysie wywołanym pandemią. Uzyskanie pieniędzy z funduszy unijnych jest jednym z głównych celów wszystkich ugrupowań przyszłej koalicji rządzącej, zarówno KO, Trzeciej Drogi, jak i Lewicy.