Gazeta przywołując wyniki raportu wskazuje, że Polacy ciągle zarabiają za mało, by byli spokojni o swoją przyszłość i nie martwili się o swoje finanse od pierwszego do pierwszego.
Zgodnie z raportem, wśród pracujących na umowę o pracę lub zlecenie Polaków w wieku 24 lat i więcej, aż 34 proc. badanych zarabia jedynie 2-3 tys. zł netto, a 19 proc. mniej niż 2 tys. zł. Ta informacja po raz kolejny przypomina, że najczęściej pojawiająca się w przestrzeni publicznej kwota przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw jest dla większości Polaków ciągle niedostępna - zaznaczono. Z opracowania wynika, że średnią krajową lub więcej zarabia jedynie ok. 17 proc. Polaków.
Jak czytamy w "Pulsie Biznesu", 17 proc. badanych nie ma nawet oszczędności, by utrzymać się z nich przez tydzień. Kolejne 19 proc. nie przeżyłoby z oszczędności miesiąca, a 22 proc. kwartału. To przedstawia Polskę, jako kraj generalnie niskich oszczędności, gdzie 36 proc. społeczeństwa nie może sobie pozwolić nawet na miesięczne bezrobocie frykcyjne, które czasem ma miejsce przy okazji zmiany pracy - wskazano.
Gazeta dodaje, że fakt, iż pracodawcy są tego świadomi, stawia pracowników na słabej pozycji podczas negocjacji płacowych, mimo coraz mniej płynnego rynku.