Do konsultacji międzyresortowych trafi dziś aktualizacja programu konwergencji i Wieloletni Plan Finansowy Państwa. To, po ustawie budżetowej, drugi - co do ważności - dokument opisujący finanse państwa.

Reklama

Jak rząd obniży deficyt i sfinansuje "piątkę Kaczyńskiego"? Z dokumentu Ministerstwa Finansów wynika, że PiS chce nieco głębiej sięgnąć do kieszeni Polaków. W górę pójdzie akcyza na alkohol, papierosy, susz tytoniowy, czy tzw. wyroby nowatorskie (czyli e-papierosy). Wprowadzony zostanie też tzw. test przedsiębiorcy, dzięki któremu MF będzie mógł określi kto rzeczywiście prowadzi działalność gospodarczą, a kto tylko ucieka w samozatrudnienie, by móc płacić 19-proc. liniowy PIT zamiast 32-proc. (przy wysokich dochodach) i ryczałtowy ZUS, zamiast 19,52 proc. podstawy wymiaru składki.

Trwa ładowanie wpisu

Resort finansów zapowiada także uszczelnienie opłaty recyklingowej i opodatkowanie przedsiębiorstw cyfrowych. Nie bez znaczenie będą też tzw. dochody jednorazowe. To przede wszystkim opłata za przekształcenie OFE w IKE. Plan ten polega na przeniesieniu aktywów funduszy emerytalnych na prywatne konta w IKE po potrąceniu 15 proc. wartości tych aktywów. W sumie ma to dać rządowi aż 19,3 mld zł, przy czym resort zakłada, ze płatności będą dokonywane w dwóch ratach. Pierwsza, w przyszłym roku, ma zapewnić budżetowi 9,65 mld złotych.

Reklama