Frankowicze pozywają Polskę

| Aktualizacja:

Kilkaset osób planuje zaskarżyć Skarb Państwa.

wróć do artykułu
 • ~adam
  (2018-09-19 17:42)
  hahaahahahahahhaha lubie czytac o frankowiczach co za ludzie ja mam kredyt w polskich złotych, mieskanie od robyga i sobie na to patrze i az mi sie smiac chce
 • ~Jan Kania
  (2018-09-19 04:45)
  Wzmocnili siłę franka, mają pretensje trzeba mieć pretensje do siebie to ryzyko gdy bierzemy obcą walutę jej cena winduje według zapotrzebowania niestety giełdy Londynu i Nowego Jorku spekulują walutami to frank przebił złotówkę straciła złotówka na wartości z winy franka i kredytów.
 • ~Jancio Wodnik
  (2018-09-17 23:39)
  Dziwni ludzie tu komentują. 3/4 nie wie, że to nie były kredyty walutowe (kredytobiorcy żadych "franków" nie widzieli, banki ich tez nie miały). Żaden z dyskutantów nie wspomina o nieuczciwych umowach i zawartych w nich zakazanych klauzulach, o czym już prawomocnie orzekały sądy. Tak więc cały ten bełkot możecie sobie wsadzić (wiecie gdzie).
 • ~Andrzej N
  (2018-09-17 18:07)
  Najważniejsza jest prawidłowa interpretacja art.358(1) par 2 kc.SN interpretuje ten przepis tak jak życzą sobie banki i niektórzy naukowcy działający na zlecenie banków.Artykuł ten stanowi,"strony mogą zastrzec w umowie ,że wysokośc świadczenia pieniężnego zostanie ustalona według innego niż pieniądz miernika wartości". Wszystkie te umowy są konstruowane na podstawie tego przepisu.W szczególności umowy waloryzowane indeksowane..Ustawodawca wyrażnie wyklucza jako miernik wartości pieniądz.A czymże jest pieniądz obcy-mówią,ze walutą ale walutą w/g prawa bankowego art.69 .2 jest też pieniądz polski bowiem umowa kredytu musi zawierać określenie kwoty i waluty kredytu.Umowy te są wyrażone w walucie polskiej więc jakim prawem nastepuje tzw waloryzacja umowna na podstawie art.358(1) par 2 skoro pieniądz jest wykluczony jako miernik wartości.w przepisie tym jest mowa o jednym mierniku wartości natomiast banki w umowach stosują podwójny miernik bowiem raz jest to cena kupna franka a przy spłacie rat już cena sprzedaży i zazwyczaj w.g Tabeli banku.Dlatego teź należy domagać się właściwej interpretacji zarówno przez SN (który do tej pory nie potrafi dokonać właściwej wykładni prawa.Może więc Prezes Przyłębska z TK dokona właściwej wykładni tego prawa.Może warto się zwrócić o dokonanie właściwej wykładni najpierw do polskich Sądów.Rzecznik Finansowy w jednej ze swoich opinii opisywał i poruszał ten problem ale nie został widocznie celowo przez Banksterów upubliczniony i przez Sędziego \Bączyka z SN byłego bankiera.
 • ~DZIADEK-ALE DZIAD-PO50 LATACH PRACY-WIEK65 LAT-921 Z ZUS
  (2018-09-17 16:00)
  MY SIE PYTAMY A KTO OBRONI TYCY CO WZIELI W POLSKICH WALUTACH NA30 LAT I BEDO SPLACAC DO2038 ROKU.WZIELI BO NIE MNIELI MIESZKAN A WE FRANKACH TO BRALI BOGACI WCZESNIEJ ICH POJNFORMOWANO ZE TERAZ JEST DOBRY MOMENT NA SPLATE,BARDZO SZYBKO SPLACILI ACI CO NIE MNIELI ZNAJOMSCI BEDO SPLACAC.KIEDYS MATKA BYLA Z NAMNI DWOMA BRACMNI BO OJCIEC ZMARL I KUPILA DWA MIESZKANIA SPOLDZIELCZE.
 • ~Środa
  (2018-09-17 15:53)
  Tylko POzwijcie poprzednia Polskę , która jak to miała w zwyczaju zorganizowała pułapkę frankową,
 • ~[ ╲╱]♠[├─┤]
  (2018-09-17 15:24)
  A problemu by nie było gdyby ktoś (kto?) nie grał na zwyżkę kursu franka - zaraz na początku całej szopki z CHF Bank Szwajcarii stwierdził ze nie umie wytłumaczyć dlaczego ktoś tak gra frankiem i ze w opinii Banku Szwajcarii tak wysoka wycena franka jest nieracjonalna. A teraz zapytajcie się kto wiedział ze w Europie Środkowej i Wschodniej ludzie biorą kredyty w CHF, kto mógł grac tym i kto mógł na tym zyskać i czy aby pan Soros nie jest beneficjentem spekulacji na CHF - on zarabia miliardy a odpala kilkadziesiąt milionów na fundacje mające na celu destabilizowanie państw.
 • ~roxi
  (2018-09-17 12:45)
  Za malo ziemi polacy zjedli za tego Franka
 • ~demke
  (2018-09-17 10:49)
  Tu nie ma nad czym dyskutować - PiS obiecał rozprawić się z bankami w sprawie frankowiczów ale tego nie zrobił - i to trzeba na każdym kroku przypominać. Nie ma tu żadnych tłumaczeń, bo tłumaczyć należało PRZED wyborami, a nie po nich, gdy się ludzi OSZUKAŁO. Nie dość że orżneły ich banki, potem orżnęło ich pisowskie państwo...
 • ~PO.N do de
  (2018-09-17 10:16)
  Niby dlaczego całe społeczeństwo ma płacic za głuPOtę tych ludzi?
 • ~gosc z zagranicy
  (2018-09-17 10:07)
  Swoich sie nie rusza. Premier Morawiecki jest jednym z tych ktorzy wtedy ludzi OSZUKALI, jego BANK w ktorym pracowal wydal miliardowe POZYCZKI W FRANKACH Szw. ,a mowil nie prawde (klamal) ze nigdy nie dawali pozyczki w FRANKACH SZW. , prawda wyszla na jaw, od tego czasu milczy, rozkaz Kaczynskiego i Dudus tez milczy, SWOICH SIE NIE RUSZA !!!
 • ~hey
  (2018-09-17 10:03)
  A dlaczego skarb państwa ma odpowiadać za głupotę swoich obywateli ?
 • ~prezes
  (2018-09-17 09:32)
  zachodnie sady beda troche w kropce,bo kazdy wyrok bedzie zly.Jak przyznaja racje panstwu,ze nie jest winne to pomoga PiS owi,ktorego nie lubia.jak przyznaja racje frankowiczom to uderza w zachodnie banki,ktore kredytow we frankach udzielaly.Do tego zwolnia z klopotu panstwo polskie,bo ono umyje rece i powie-banki zachodnie winne,mozna je karac i odbierac kase,my tylko pomozemy te banki karac.Banki zachodnie beda wtedy w pulapce,bo zawsze grozily,ze sie odwolaja do sadu za granica, a tu nagle wlasnie te sady je wskaza jako winne.Te pozwy frankowiczow narobia troche zamieszania.
 • ~Sokular
  (2018-09-17 09:29)
  Kochani Frankowicze:banki to podmioty żyjące z dochodów ludzi-to ich "misja".Idąc do banku ,do tzw opiekuna konta zawsze trzeba wiedzieć,że nie mysli on o Waszych zarobkach tylko swoim.Dużo większe przewały robią oni na polisach niż na kredytach walutowych ,na nich traci się do 90% depozytu..........Teraz nie liczcie na to,że my podatnicy zrzucimy się na pomoc dla Was.Biorąc kredyt (a najlepiej nie brać) trzeba wiedzieć co się robi.
 • ~pavana
  (2018-09-17 09:26)
  Polske? to od Polski pozyczali pienoadze? dlugi trzeba splacac lub ich nie brac cwane lajzy, jak brac to kapitalizm jak splacac to socjalizm i portfele wspolobywateli, wstretne
 • ~m
  (2018-09-17 09:14)
  Pozew będzie miał wykazać zaniechania Państwa polskiego i jego instytucji, zwłaszcza po ukazaniu się raportu Najwyższej Izby Kontroli. Każdy bankowiec, polityk wezwany do złożenia zeznań będzie miał obowiązek stawić się na rozprawie. Tylko ujawnienie tych patologii pozwoli na odpowiedź na pytanie dlaczego w Polsce są możliwe takie afery jak nasza, AmberGold, polisolokaty, opcje walutowe, SKOK Wołomin, GetBack i wiele innym mniejszych.
 • ~ patriotka
  (2018-09-17 09:12)
  Frankowicze, isc do tych co Was w to wrobili, PISu prztym nie bylo ,obiecali_ najpierw niech spelnia swoje obietnice PO i PSL ,pobralikredytyna mieszkania na wynajem, to sie same splaca..........
 • ~Qbanczyk
  (2018-09-17 09:09)
  Nie róbcie z siebie mądrzejszych od innych. Braliście kredyt i cieszyliście się, że rata wynosi taniej niż w złotówkach. Najwięcej kredytów frankowych nabrali lemingi kupując sobie mieszkania po 800 tys w tamtych czasach szpanując przed znajomymi, jaki to ja biznesmen jestem, Czas za głupotę płacić Co do lichwy to wszystkie banki są lichwiarskie. W prawie lichwa jest zakazana dla prywatnych a dla banków państwowych i obcych wręcz nakazana , jedynie biblia mówi o zakazanej lichwie. Wy frankowicze nie chciejcie żerować na podatnikach raczej oskarżajcie bank w którym braliście kredyt. I wtedy powodzenia.
 • ~Hajmdal
  (2018-09-17 08:42)
  Fragment raportu NIK: Przy udzielaniu kredytów, jak oceniono, miały miejsce niewłaściwe praktyki banków, w tym zawieranie w umowach kredytowych niedozwolonych postanowień umownych, pozwalających na jednostronne kształtowanie przez banki, na niejasnych zasadach, wysokości oprocentowania lub kursów, po jakich przeliczane były udzielane kredyty lub spłacane raty. Tyle w temacie!
 • ~Roland
  (2018-09-17 08:12)
  A ja w tamtym okresie wziąłem kredyt w złotówkach! Pomimo że był droższy, dużo droższy. Elementarna zasada mówi iż zadłużać możesz się tylko w walucie której zarabiasz. Paru znajomych stukało się w czoło co robię bo oni mają kredy we frankach, teraz płaczą. Za własną durnotę się płaci. Nie żal mi was.

Może zainteresować Cię też: