200 zł zasiłku dla bezrobotnych dziennie? Oto słynny norweski socjal

| Aktualizacja:

Norwegia od lat króluje w różnych rankingach jakości życia. Jednym z elementów budujących jej pozycję jest słynny socjal, należący do najhojniejszych w Europie. Norwegia przeznacza na niego ok. 13 proc. swojego PKB rocznie.

wróć do artykułu
 • ~taka prawda
  (2014-02-13 11:32)
  jak ma się takie nadwyżki budżetowe, to można płacić. my nie mamy ropy, więc wszelkie porównania są nadużyciem
 • ~zatroskany
  (2014-02-13 12:14)
  trzeba bylo sprzedac cala Polske Norwegom a nie niemieszkom.
  A tak zielona wyspa bieda zalatuje.
  Moze chociaz Lasy Panstwope uda sie sprzedac Norwegom?
  POczatek juz wykonano - za 2 lata oglosza bankructwo i bedzie krecenie lodzikow.
 • ~realista
  (2014-02-13 12:17)
  Moze tak z czekawosci Jakub Kapiszewski opowie jakie oni tam płacą podatki, przy okazii niech tez wspomni ile cza wpłacic kasiorki w związki zawodowe i ile godzin minimum wypacowac, zeby dostawac taki zasiłek dla bezrabotnego
 • ~richus
  (2014-02-13 12:19)
  ale mamy gaz mamy gorace zrodla bardzo duzo wiecej niz nam potrzeba mamy miedz 2 miejsce w wydobyciu srebra na swiecie wegiel kamienny dduzo najwiecej w europie mamy tez zdradziecki rzad i wylatkowo plugawe i zaklamane media mamy tez ruskie serwery
 • ~sprzedac
  (2014-02-13 12:36)
  sprzedac reszte norwegom
  moji dzieci marzom o tym
  bedzie wegiel,gas ,ropa,zarcie eko
  nareszcie bedzie cud
 • ~pracus
  (2014-02-13 13:01)
  To po zsasilki polskie nieroby emigruja do Norwegii.
 • ~michu
  (2014-02-13 13:08)
  Norwegia to kraj dobrobytu, potrafi zatroszczyć się o obywateli, oczywiście nikt nie wymaga u nas takich warunków, bo nie jesteśmy tak bogatym krajem, ale u nas mamy nędzę, wszystkie standardy narzuciła Unia, podatki, vaty, prawodawstwo, limity na mleko etc. Jednak co do zarobków, emerytur i zasiłków, mamy wolną rękę. Zatem mamy podobne koszty utrzymania do zachodnich a dochody kilkakrotnie mniejsze. Takiej pauperyzacji jeszcze w dziejach nie było. Ludzie pracują tylko na rachunki, nawet na to im nie starcza, emigracja jest wielka, pod zaborami nie było takich ucieczek z kraju, ale trudno się dziwić, skoro tu nie ma żadnej przyszłości. Zabrano nawet zasiłki dla osób opiekujących się niepełnosprawnymi. Tak bandyckiego kapitalizmu jak w Polsce szukać ze świecą.Społeczeństwo jest podatne na manipulację niczym plastelina, zajmuje się panem T, gejami itd bo tak narzuciły media, a to są sprawy trzeciorzędne, prostesty w sprawie Acta, a w sprawie biedy nic . Dla wielu dwie opcje, wegetacja, lub emigracja.
 • ~333
  (2014-02-13 13:09)
  Wszystko zalezy od wysokosci zarobkow,a jesli byly niskie i zasilek nie wystarcza na zycie,gmina ponosi oplaty za mieszkanie,prad,a nawet za abonament tv i splaca kredyt,jezeli ktos kupil dom czy mieszkanie.I nie ma w tym nic dziwnego,bo jesli pracujesz placisz tu wysokie podatki,ale za to panstwo uczciwie oddaje to co wlozyles do wspolnej kasy pracujac.
 • ~tambylec
  (2014-02-13 13:46)
  proszę równocześnie podać ile kosztuje w Norwegii 1 l.paliwa czy butelka wody mineralnej a nie niezdrowo podniecać polskich lumpów i wałkoni.
 • ~SLOWIANIN GOSC VIKINGOW
  (2014-02-13 13:48)
  Niech DURNOTA przestanie ogladac seriale o madzi...trynkiewiczu i celebrytach a zainteresuje sie stanem panstwa...TO I TU BEDZIE NORWEGIA albo i lepiej ...bo polacy pracuja dobrze i znacznie dluzej...Przy obecnym stanie mozgow Polakow nie wolno nawet eksploatowac bogactw...bo wszystko zlodzieje rozkradna i oglosza ze NIEOPLACALNE,,,dopoki tak jak Norwedzy nie bedziemy myslec ...ZOSTANIEMY W MYSL OWSIAKA UZALEZNIENI OD ZEBRANINY>
 • ~70
  (2014-02-13 14:14)
  Jednakże zycie w Norwegii jest szalenie drogie.Norwedzy mają bardzo wysokie podatki , drogą żywność i bardzo drogie mieszkania .Zasiłki jak to zasiłki ,owszem pomagają, ale przy tych kosztach życia niewiele ratują, Wszędzie jest dobrze , tam gdzie nas nie ma , ale w Polsce i tak mogłoby być lepiej, bo POLSKA MA WSZELKIE WARUNKI KU TEMU.
 • ~Bo rządy Norwegów nie kradną
  (2014-02-13 14:29)
  A u nas Balcerowicz i jemu podobni grzmieli, że czas socjalu się skończył. Państwo nie bedzie zajmować sie obywatelami. Obywatele musza sami zadbać o siebie. I ci tak własnie krzyczący - zadbali. O siebie. Zaczęli od kradzieży 1-go miliona. Pózniej setki milionów. Do chwili obecnej.
 • ~weście sie do roboty
  (2014-02-13 15:58)
  A u nas Balcerowicz i jemu- i tu mieli rację,rozkradli 400mld dolarów takie były obliczenia wartości po PRL,stąd owe 100ml zł zawłaszczone i ukradzione Polakom
  A socjal morze być jak bogactwa tego kraju będą pracowały do polskiej kieszeni
  a nie będą wywożone na zachód jak dziś,jest to realne ale 3 premierzy muszą
  przestać się kłócić o mocherki a zacząć budowa przyszłość ojczyzny.
  Mamy na start 4ml ludzi do pracy,gaz i inne bogactwa pod ziemią i nic nie robimy.
 • ~dziad
  (2014-02-13 16:13)
  ...w Polsce , też byśmy mieli Norwegię ,,,gdyby nie zachłanne żydostwo z PO ...
 • ~oland
  (2014-02-13 16:26)
  W Norwegii : 1 litr paliwa 14 NOK chleb 20 NOK przy zarobkach 200 NOK na godzine...to norweg kupi ponad 14 litrow paliwa oraz 10 bochenkow chleba..
  A w Polsce ile kupisz za 1 h pracy???
 • ~bargiel1
  (2014-02-13 18:34)
  przecież w polsce jest większy socjal niż w norwegii. tyle tylko że jak bezrobotny dostanie zasiłek w polsce to 90% przechwytuje CARITAS I RESZTA SUTANNOWCÓW
 • ~Mr Ed Gdansk
  (2014-02-14 09:34)
  Polecam artykuł w tygodniku Angora z ubiegłego tygodnia
  Oazuje się że, Caritas jest wspomagany przez nasz rząd i UE tylko kilka procent ich pieniędzy pochodzi ze zbiórek w kosciołach i datków
  Natomiast koszty utrzymania Caritasu pochłaniają większość tego co dostają
  Gdyby ktos wpadł na pomysł zlikwidowania dotacji ...to ...
  Caritas zbankrutuje
  Polska to biedny kraj rządzony przez dyletantów , amatorów
  Rozdawać kasę potrafią
  Nie potrafią pomyśleć o logicznym prawie
 • ~realistka
  (2014-02-14 14:59)
  Wszyscy piewcy przeniesienia modelu norweskiego w nasze realia zdają się zapominać, że ten wypasiony socjal to nie przyczyna a jedynie skutek uboczny dobrobytu osiągniętego przez państwa scandynawskie wyłącznie dzięki pracy większości obywateli w wieku produkcyjnym, w tym największemu odsetkowi pracujących kobiet. Badania przeprowadzone przez Eurostat dowodzą, że główną siła napędową bogactwa państw jest praca większości obywateli. Nietrudno zauważyć korelcję pomiędzy niską stopą bezrobocia (i co za tym idzie mniejszą ilością potencjalnych beneicjentów socjalu) a wysokim PKB. Kraj o wysokim PKB i znikomej ilosci bezrobotnych może sobie pozwolić na przeznaczenie sporej puli środków na godziwe zasiłki dla garstki potrzebujących chwilowo pozostających bez pracy oraz na politykę prorodzinną.
 • ~realistka
  (2014-02-14 15:06)
  Podobne rozwiązania u nas w chwili obecnej są niewykonalne nie tylko z powodu dziury budżetowej, ale także ze względu na wysokie bezrobocie, rozległą szarą strefę, niskie pensje (przy wypasionym socjalu wielu leniom nie opłacałoby się po prsotu wstawać z łóżka i szukać pracy), brak etyki pracy oraz zaściankową mentalność w odniesieniu do aktywności zawodej kobiet, co widać chociażby w zaciekłych atakach konserwatystów na tak zwany "gender" (w rozumieniu zerwania ze stereotypem kury domowej i równouprawnienia kobiet w poczuciu współodpowiedzialności za domowy budżet w skali rodziny i za wzrost PKB w skraju państwa), który już od dawna z powodzeniem funkcjonuje w państach skandynawskich.
 • ~realiska
  (2014-02-14 15:38)
  Podzielam zdanie Miltona Friedmana, że wypasiony socjal kosztem obciążania pracowników i przedsiębiorców nadmiernie wysokimi podatkami bezpośrednimi i pośrednimi nie jest dobrym rozwiązaniem w naszych realiach, bo prowadzi do zwiększenia bezrobocia, zejścia do szarej strefy i zahamowania ducha przedsiębiorczości. Na model norweski (dla ludzi rzeczywiście niezdolnych do pracy lub przejściowo przez tej pracy pozostających) i wypasioną politykę prorodziną musi najpierw uczciwie zapracowac zdeceydowana większość ludzi w wieku produkcyjnym. Płacenie ludziom za to, że nie pracują (albo tyllko płodzą kolejnych Syzyfów, aby w przyszłości zaszywali ciągle prującą się dziurę w ZUS-ie ) a zabieranie dużych części dochodów pracującym tylko nasili bezrobocie i kryzys gospodarczy.

Może zainteresować Cię też: