"Zgadzamy się z rekomendacjami IMF dotyczącymi wymiany środków unijnych na rynku. W praktyce już je stosowaliśmy i w dalszym ciągu realizujemy. Przed rozpoczęciem transakcji ogłoszony został cel, potencjalny zakres i zasady wymiany oraz sposób komunikacji. Transakcje wymiany euro odbywają się w pełni transparentnie na platformie elektronicznej. Jeżeli BGK oferuje waluty, każdy, kto oferuje najwyższą cenę, może dokonać transakcji kupna" - powiedział PAP dyrektor Departamentu Długu Publicznego w MF Piotr Marczak.

Reklama

"Zgodnie z ogłoszonymi zasadami bieżąca wartość wymiany zależy od płynności rynku walutowego. Takie podejście ma minimalizować potencjalne wahania kursowe" - dodał. Minister finansów Jacek Rostowski poinformował w ubiegłym tygodniu, że BGK rozpoczął już wymianę środków z UE bezpośrednio na rynku walutowym.

W kwietniu MF poinformowało, że będzie regularnie sprzedawało na krajowym rynku walutowym środki pochodzące z funduszy UE. Środki w tym roku, które mogą zostać wymienione, to maksymalnie 13-14 mld euro. MFW w opublikowanym w czwartek raporcie rekomenduje Ministerstwu Finansów transparentność przy wymianie środków z UE, gdyż pozwoli to zminimalizować potencjalne wahania kursu.