Niekompletna dokumentacja w ZUS

Skutkiem reformy systemu emerytalnego z 1999 r. były zmiany w sposobie wyliczania emerytur. Osoby pracujące przed wejściem w życie reformy mogą mieć niekompletną dokumentację w systemie i dlatego powinny sprawdzić, czy ZUS uwzględnił cały ich staż pracy. Braki w dokumentacji mogą skutkować zaniżeniem świadczenia emerytalnego.

Reklama

Istotne znaczenie mają dokumenty z tego okresu. Bez nich ZUS może nie uwzględnić całego stażu pracy przy ustalaniu wysokości świadczenia. Najważniejsze są świadectwa pracy, zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu oraz inne dokumenty poświadczające zatrudnienie. ZUS może też przeanalizować np. umowy o pracę, wpisy w starym dowodzie osobistym czy zeznania świadków.

ZUS podpowiada, że warto zacząć od kontaktu z byłym pracodawcą. Jeżeli już nie istnieje, możliwe jest, że funkcjonuje prawny następca, który przechowuje akta osobowe. Warto też sprawdzić, czy dokumentacja została przekazana do archiwum.

Reklama

Kiedy ZUS przeliczy emeryturę

Warto uzupełnić dokumentację, bowiem ZUS może przeliczyć emeryturę, jeśli emeryt pracował przed 1999 r. i jest w stanie wykazać to na dokumentach. W tym celu, po zebraniu wymaganych dokumentów, należy złożyć wniosek o przeliczenie emerytury. Można to zrobić w swoim oddziale ZUS.

ZUS może przeliczyć wysokość emerytury, gdy emeryt:

  • przy składaniu wniosku o przyznanie świadczenia nie dysponował wszystkimi dokumentami za okresy ubezpieczenia, które ZUS może uwzględnić przy obliczaniu świadczenia,
  • obecnie może udokumentować zarobki za lata przed przejściem na emeryturę lub zarobki, jakie uzyskiwał po przyznaniu świadczenia,
  • po przyznaniu świadczenia pracował lub opłacał składki na ubezpieczenia społeczne.

Jeśli emeryt nie ma nowych dowodów, które mogą mieć wpływ na wysokość emerytury, to złożenie wniosku o ponowne przeliczenie świadczenia jest bezzasadne.