W ubiegłym roku ponad pół miliona Polaków złożyło wniosek o wyliczenie kapitału początkowego do ZUS. Pomimo to, wielu uprawnionych jeszcze tego nie zrobiło.

Wniosek do ZUS o kapitał początkowy

Około 11 milionów osób, które pracowały przed 1999 roku i opłacały składki na ubezpieczenie społeczne, może ubiegać się o ustalenie kapitału początkowego. Jest to odtworzenie składek emerytalnych za okres sprzed 1 stycznia 1999 roku, czyli zanim ZUS zaczął ewidencjonować składki na indywidualnych kontach ubezpieczonych. Kapitał początkowy podnosi przyszłą emeryturę. Do 31 grudnia 2024 roku ZUS wydał blisko 10 mln decyzji w tej sprawie, w tym 200 tys. odmownych.

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co to jest kapitał początkowy?

Kapitał początkowy to kwota, która jest wyliczana na podstawie Twoich zarobków i składek sprzed 1999 roku. Jest to bardzo ważne, ponieważ wpływa na wysokość Twojej przyszłej emerytury.

Kto powinien złożyć wniosek o ustalenie kapitału początkowego?

Reklama

Osoby, które pracowały przed 1999 rokiem i odprowadzały składki na ubezpieczenie społeczne.

Wyższa emerytura. Dlaczego warto złożyć wniosek o ustalenie kapitału początkowego?

Dzięki temu ZUS będzie mógł obliczyć Ci emeryturę na podstawie wszystkich Twoich składek, również tych sprzed 1999 roku. W efekcie Twoja emerytura może być wyższa.

Jak złożyć wniosek o ustalenie kapitału początkowego?

Wniosek można złożyć w dowolnej placówce ZUS lub przez internet. Do złożenia wniosku potrzebne będą dokumenty potwierdzające Twoje zatrudnienie i zarobki sprzed 1999 roku.

Wysokość emerytury. Kiedy ZUS ustala kapitał początkowy?

ZUS informuje, że z szacunkowych 11 mln osób, które powinny mieć naliczony kapitał początkowy, do obsłużenia pozostało około 1,2 mln. Mimo że około 11 proc. uprawnionych nie złożyło wniosku o ustalenie kapitału początkowego, ZUS zrobi to za nich najpóźniej w momencie przyznania emerytury, pod warunkiem dostarczenia wymaganych dokumentów przez ubezpieczonego.

ZUS informuje, że w przypadku niekompletnej dokumentacji dołączonej do wniosku o wyliczenie kapitału początkowego, konieczne jest przeprowadzenie dodatkowego postępowania wyjaśniającego. W związku z tym, wcześniejsze złożenie wniosku o kapitał początkowy przed osiągnięciem wieku emerytalnego pozwala na skrócenie czasu oczekiwania na przyznanie emerytury w przyszłości. Dodatkowo, daje to czas na ewentualne uzupełnienie brakujących dokumentów, o które poprosi ZUS.

Ustalenie kapitału początkowego. Jakie dokumenty uznaje ZUS?

Kapitał początkowy, czyli kwota składek na ubezpieczenie społeczne zgromadzonych przed 1 stycznia 1999 roku, jest ustalany na podstawie dokumentów złożonych przez ubezpieczonego. W przypadku ponownego ustalenia kapitału początkowego, ubezpieczony powinien złożyć dokumenty potwierdzające dotychczas nieuwzględnione:

  • Wynagrodzenia z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, np. zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, legitymację ubezpieczeniową, umowy o pracę, listy wynagrodzeń.
  • Okresy składkowe, np. świadectwa pracy.
  • Okresy nieskładkowe, np. zaświadczenie o ukończeniu studiów.

Dokumenty te pozwolą na ponowne przeliczenie kapitału początkowego i uwzględnienie w nim dotychczas brakujących danych. W efekcie, ubezpieczony może otrzymać wyższą emeryturę. Nie należy zwlekać ze złożeniem wniosku o emeryturę. Z upływem czasu uzyskanie niezbędnych dokumentów od byłych pracodawców może być coraz trudniejsze. Brak złożonego wniosku może wpłynąć na wysokość świadczenia, ponieważ emerytura zostanie obliczona tylko na podstawie składek zgromadzonych po 1998 roku.