Obecnie kobiety w Polsce mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat, jednak ta sytuacja może ulec zmianie. Rosnący deficyt finansowy ZUS zmusza rządzących do rozważenia podwyższenia wieku emerytalnego dla kobiet, podobnie jak ma to miejsce w wielu innych krajach europejskich.

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Eksperci prognozują, że zrównanie wieku emerytalnego kobiet z mężczyznami w Polsce jest nieuchronne.Portal mycompanypolska.pl informuje, że zmiany w systemie emerytalnym są nieuniknione. Obecnie obowiązujący wiek emerytalny kobiet ulegnie podwyższeniu z powodu problemów finansowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Podwyższenie wieku emerytalnego dla kobiet w Polsce

Reklama

W porównaniu z innymi krajami europejskimi Polska wyróżnia się najniższym wiekiem emerytalnym kobiet. Planowane jest ustawowe podwyższenie tego wieku do 65 lat, co ma nastąpić w przyszłym roku lub najpóźniej w 2026 roku. Wiek emerytalny mężczyzn pozostanie natomiast bez zmian.

Minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że polski system emerytalny jest skonstruowany w taki sposób, aby zachęcać obywateli do jak najpóźniejszego przejścia na emeryturę. Pomimo trudności politycznych związanych z podwyższaniem wieku emerytalnego, minister zapowiedział wprowadzenie różnorodnych motywacji finansowych, mających na celu przedłużenie aktywności zawodowej Polaków.

Podniesienie wieku emerytalnego. Opinia ekspertów

Profesor Marek Góra, jeden z twórców obecnego systemu emerytalnego, postuluje podwyższenie minimalnego wieku przejścia na emeryturę. Ekspert w rozmowie z money.pl powiedział, że aktualny system emerytalny jest zaprojektowany w taki sposób, aby zachęcać do przedłużenia aktywności zawodowej. Im później rozpoczniemy pobieranie emerytury, tym wyższe świadczenie możemy uzyskać. W opinii ekspertów, podwyższenie wieku emerytalnego jest zagadnieniem o charakterze zarówno finansowym, jak i społecznym. Jego celem jest zapewnienie wyższych świadczeń emerytalnych w przyszłości oraz przeciwdziałanie ubóstwu osób starszych. Projekt zmian proponowanych przez ZUS i rząd wywrze istotny wpływ na całe społeczeństwo, a w szczególności na kobiety, które stanowią znaczącą część współczesnego rynku pracy.

Wiek emerytalny polskich kobiet

W latach 2013-2017 kobiety w Polsce musiały pracować do 67. roku życia, co wywołało szerokie protesty społeczne. Po tych wydarzeniach wiek emerytalny został obniżony. Obecnie jest jednym z najniższych w Europie.