Ostatnio w mediach pojawiły się doniesienia o możliwym podwyższeniu wieku emerytalnego kobiet - do 65 lat już w 2026 roku. Obecnie kobiety w Polsce przechodzą na emeryturę pięć lat wcześniej niż mężczyźni, czyli w wieku 60 lat. Pojawiły się także informacje, że rosnący deficyt finansowy ZUS zmusza rządzących do rozważenia podwyższenia wieku emerytalnego dla kobiet, podobnie jak ma to miejsce w wielu innych krajach europejskich. Okazuje się jednak, że Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w rozmowie z Radiem ZET kategorycznie zaprzeczyła, jakoby rozważano podniesienie wieku przejścia na emeryturę.

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Podwyższenie wieku emerytalnego dla kobiet w Polsce?

W porównaniu z innymi krajami europejskimi Polska wyróżnia się najniższym wiekiem emerytalnym kobiet.W mediach pojawiły się informacje, że planowane jest ustawowe podwyższenie tego wieku do 65 lat, co miało nastąpić podobno w przyszłym roku lub najpóźniej w 2026 roku, a wiek emerytalny mężczyzn miał pozostać bez zmian.

Minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała ostatnio, że polski system emerytalny jest skonstruowany w taki sposób, aby zachęcać obywateli do jak najpóźniejszego przejścia na emeryturę. Pomimo trudności politycznych związanych z podwyższaniem wieku emerytalnego, minister zapowiedział wówczas wprowadzenie różnorodnych motywacji finansowych, mających na celu przedłużenie aktywności zawodowej Polaków.

Reklama

Nie będzie zrównania wieku emerytalnego. Komentarz ministry

Ministra w rozmowie z Radiem Zet zdementowała wszelkie spekulacje dotyczące podwyższenia wieku emerytalnego, deklarując, że nie ma żadnych planów w tym zakresie. Na pytanie o zrównanie wieku emerytalnego obu płci odpowiedziała przecząco.

Zamiast narzucać podwyższenie wieku emerytalnego, rząd zdecydował się na zachęcanie seniorów do kontynuowania aktywności zawodowej poprzez dobrowolne przedłużenie życia zawodowego. Ministra podkreśliła konieczność stworzenia warunków pracy dostosowanych do potrzeb osób starszych, takich jak elastyczne formy zatrudnienia, w tym możliwość skróconego tygodnia pracy.

Podniesienie wieku emerytalnego w Polsce - opinia ekspertów

Mimo wszystko eksperci prognozują, że zrównanie wieku emerytalnego kobiet z mężczyznami w Polsce jest nieuchronne.Portal mycompanypolska.pl informuje, że zmiany w systemie emerytalnym są nieuniknione. Profesor Marek Góra, jeden z twórców obecnego systemu emerytalnego, postuluje podwyższenie minimalnego wieku przejścia na emeryturę. Ekspert w rozmowie z money.pl powiedział, że aktualny system emerytalny jest zaprojektowany w taki sposób, aby zachęcać do przedłużenia aktywności zawodowej. Im później rozpoczniemy pobieranie emerytury, tym wyższe świadczenie możemy uzyskać. W opinii ekspertów, podwyższenie wieku emerytalnego jest zagadnieniem o charakterze zarówno finansowym, jak i społecznym. Jego celem jest zapewnienie wyższych świadczeń emerytalnych w przyszłości oraz przeciwdziałanie ubóstwu osób starszych.