Ryczałt energetyczny 2025 – czym jest?
Ryczałt energetyczny to forma wsparcia finansowego przeznaczona dla emerytów i rencistów. Ma na celu pokrycie wydatków związanych z energią elektryczną i gazem. Zasady jego przyznawania oraz kwoty, które mogą otrzymać uprawnione osoby, określają szczegółowe przepisy.
Ryczałt energetyczny nie jest uzależniony od kryterium dochodowego, co oznacza, że jego przyznanie nie zależy od wysokości emerytury czy renty. Dodatek ten został wprowadzony w celu pomocy osobom, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej lub zdrowotnej.
Ryczałt energetyczny 2025 – dla kogo?
Ryczałt energetyczny to świadczenie przeznaczone dla emerytów i rencistów, ale nie każdy może skorzystać z tego dodatku. Przysługuje on jedynie określonym grupom osób. Do grona osób uprawnionych do tego dodatku należą:
- kombatanci oraz inne osoby, które uczestniczyły w działaniach wojennych lub były ofiarami represji w czasie wojny i po jej zakończeniu;
- żołnierze zastępczej służby wojskowej, którzy zostali przymusowo skierowani do pracy w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach wydobywających rudy uranu oraz batalionach budowlanych;
- wdowy lub wdowcy po kombatantach i innych osobach uprawnionych.
Ryczałt energetyczny 2025 – ile wynosi?
Ryczałt energetyczny podlega corocznej waloryzacji. Nowe stawki są ogłaszane przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w terminie do 7 dnia roboczego lutego każdego roku.
Nowa kwota ryczałtu energetycznego obowiązuje od 1 marca danego roku. W 2025 roku kwota ryczałtu energetycznego wyniesie 312,71 zł. Wysokość świadczenia nie podlega opodatkowaniu. Świadczenie to jest przekazywane bezpośrednio na konto bankowe osoby uprawnionej lub wypłacane w formie gotówki.
Ryczałt energetyczny nie trafia do firm dostarczających energię elektryczną, cieplną czy gazową, lecz bezpośrednio do beneficjentów, którzy samodzielnie decydują o przeznaczeniu otrzymanych środków.
Ryczałt energetyczny 2025 – jak i gdzie złożyć wniosek?
Wniosek o przyznanie ryczałtu energetycznego (pobierzesz tutaj) należy wypełnić i złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Do dokumentu należy dołączyć:
- decyzję szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych stwierdzającą okresy działalności kombatanckiej lub represji w przypadku kombatantów i osób represjonowanych, a także potwierdzającą uprawnienia jako członka rodziny po kombatancie w przypadku wdów lub wdowców;
- zaświadczenie Wojskowej Komendy Uzupełnień, potwierdzające okres i rodzaj przymusowego zatrudnienia w ramach zastępczej służby wojskowej – w przypadku żołnierzy przymusowo zatrudnionych,
- zaświadczenie właściwego organu wojskowego – w przypadku wdów po żołnierzach przymusowo zatrudnionych.