Nie wszyscy wiedzą o tym, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca pieniądze za czas opiekowania się nad chorującym członkiem rodziny. Kwestię tę regulują przepisy o prawie do zasiłku opiekuńczego i okresie przysługiwania świadczenia.

Reklama

Zasiłek opiekuńczy z ZUS na opiekę nad rodzicem. Komu przysługuje?

O zasiłek opiekuńczy można ubiegać się w przypadku konieczności osobistego sprawowania opieki nad członkiem rodziny. Przysługuje pracownikom objętym ubezpieczeniem chorobowym, a skorzystać z niego można w razie konieczności objęcia opieką dziecka lub innego chorego członka rodziny.

Przez "innego członka rodziny" należy rozumieć małżonka, rodziców, rodzica dziecka, ojczyma, macochę, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku powyżej 14 lat - jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki.

W przypadku opieki "nad innym członkiem rodziny” – np. rodzicem - zasiłek opiekuńczy wypłacany jest maksymalnie przez okres 14 dni w roku kalendarzowym zaś łączny okres jego wypłaty nie może przekroczyć 60 dni. Ponadto, okresy zwolnień na opiekę sumują się w ramach roku kalendarzowego, co oznacza, że niewykorzystane dni opieki nie przechodzą na następny rok.

Kto nie otrzyma zasiłku opiekuńczego?

Reklama

Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje w przypadku gdy poza osobą ubezpieczoną są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, którzy mogą zapewnić opiekę choremu członkowi rodziny.

Warto mieć na uwadze, że członkiem rodziny, który może zapewnić opiekę, nie jest osoba, która jest całkowicie niezdolna do pracy, jest chora, nie jest sprawna fizycznie lub psychicznie za względu na swój wiek, prowadzi gospodarstwo rolne, jest pracownikiem, który odpoczywa po pracy na nocnej zmianie, prowadzi działalność i która nie jest zobowiązana do opieki na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz jeśli odmawia sprawowania opieki.

Ile wynosi zasiłek opiekuńczy?

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Podstawę wymiaru zasiłku przysługującego ubezpieczonemu stanowi z kolei przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Co zrobić, by otrzymać zasiłek opiekuńczy?

By móc skorzystać z zasiłku, ubiegający się o niego pracownik musi dostarczyć pracodawcy:

  • zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny. W dokumencie powinno być uwzględnione, kto jest opiekunem dla chorego;
  • wniosek o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny. Chodzi o wniosek Z-15B. ZUS udostępnia go na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje także ubezpieczonemu, gdy:

  • konieczne jest osobiste sprawowanie opieki nad dzieckiem w wieku do 8 roku życia w określonych przypadkach,
  • chorym dzieckiem w wieku do 14 lat
  • chorym dzieckiem niepełnosprawnym lub dzieckiem niepełnosprawnym.