Polscy producenci nie muszą się jednak obawiać. Dzięki dobrym zbiorom buraków cukrowych oraz wysokim zapasom cukru w Unii Europejskiej powinno obyć się bez podwyżek w Polsce. Zresztą sami producenci zabezpieczają się przez wahaniami cen tego surowca, eliminując go ze swoich wyrobów. Tak zrobiła Agros Nova, która od zeszłego roku wytwarza soki Pysio i Fortuna bez cukru. Nie znaczy to jednak, że obejdzie się bez podwyżek cen żywności.

Wciąż bowiem gospodarka boryka się z nieurodzajem ziarna kakao, przez co osiąga ono astronomiczne ceny. W tej chwili producenci muszą zapłacić za tonę 2915 dolarów. Rekord padł w czerwcu 2008 r., gdy na tonę ziarna kakao trzeba było wydać 3090 dolarów. Szacuje się, że w sezonie 2009/2010 deficyt kakao sięgnie 56 tys. ton. "Umacnia się złoty, co powoduje, że każdorazowa podwyżka cen ziarna kakao jest mniej odczuwalna dla wytwórców" - mówi Paweł Cymcyk, analityk AZ Finanse.

Analitycy szacują, że podwyżki na rynku słodyczy zahamują jego dalszy wzrost. W 2013 roku wielkość sprzedaży ma osiągnąć 210 tys. ton. Obecnie w Polsce sprzedawanych jest 190 tys. ton słodyczy rocznie. Andrzej Gantner przewiduje, że w tym roku żywność zdrożeje jeszcze o 2-3 proc. W lipcu, jak wynika z danych GUS, artykuły spożywcze zdrożały o 5,5 proc. W przyszłym roku ceny żywności będą rosnąć - Unia Europejska, podobnie jak cały świat, boryka się z niedoborem żywności.

Więcej informacji:Żywność będzie coraz droższa

p