Polski wynalazek podbija świat

Jacek Uryniuk | 2011-04-08 14:15 | Aktualizacja: 14:16
 Polski wynalazek podbija świat

Polski wynalazek podbija świat / Shutterstock)

Po ten pomysł ustawiają się kolejki firm z całego świata. Przedsiębiorstwo z Sędziszowa opracowało bowiem rewolucyjną technologię, która wywraca do góry dnem energetykę.

reklama


Ekologiczny węgiel z biomasy, wynalazek niewielkiej spółki Fluid SA z Sędziszowa w województwie świętokrzyskim, ma szansę stać się międzynarodowym hitem. Firma założona przez Jana Gładkiego jeszcze w kwietniu zadebiutuje na NewConnect, a pieniądze pozyskane ze sprzedaży akcji zamierza przeznaczyć na inwestycje w Europie i Azji.

Fluid na pierwszy rzut oka to zwykły węgiel drzewny, jaki możemy kupić na stacji benzynowej czy w hipermarkecie i użyć podczas grillowania na działce. I w rzeczywistości różnice między tymi dwoma produktami są niewielkie. Chodzi o sposób wytwarzania, który jest największą zaletą opału z Sędziszowa. "Węgiel kamienny czy brunatny powstawał miliony lat, węgiel drzewny produkuje się nawet kilkanaście dni. Nasz powstaje w 4 minuty" - mówi „DGP” Marzena Gładka, prezes zarządu Fluidu.

Na węgiel z Sędziszowa zapotrzebowanie zgłaszają już polskie elektrownie. Unijne przepisy narzucają bowiem producentom energii nie tylko coraz ostrzejsze limity emisji dwutlenku węgla, ale też nakładają na nich obowiązek wykorzystywania do produkcji prądu odnawialnych źródeł energii. Polska pod tym ostatnim względem ciągnie się w ogonie Europy. Obecnie tylko 9 proc. wytwarzanego w naszym kraju prądu pochodzi z energii słonecznej, wiatru czy z hydroelektrowni. Zgodnie z wytycznymi Brukseli do 2020 roku ma to być 15 proc., dekadę później aż 20 proc. Już w tym roku musimy zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii do 10,4 proc. To oznacza konieczność zrezygnowania ze spalenia ok. 10 mln ton węgla kamiennego czy brunatnego.

Idealnym zamiennikiem może być biowęgiel z Sędziszowa. Produkowany z surowców odnawialnych: roślin, pozostałości po produkcji drewna w tartakach czy hodowanej specjalnie na potrzeby fabryki biowęgla wierzby energetycznej. Jest niemal tak samo kaloryczny jak tradycyjny. Oznacza to, że jest porównywalnie wydajny. Przy okazji jest neutralny pod względem emisji CO2."Rośliny zużywane do produkcji opału przyswajają dwutlenek węgla z atmosfery. Przy przerabianiu ich na biowęgiel i później przy spalaniu w elektrowniach uwalnia się dokładnie tyle samo CO2, ile rośliny zużyły w czasie wzrostu. Bilans wychodzi na zero" - mówi nam prezes Jan Gładki. Ponadto podczas spalania Fluidu w porównaniu ze zwykłym węglem do atmosfery ulatnia się 15 razy mniej siarki i 10 razy mniej chloru, a po spaleniu pozostaje 3 razy mniej popiołów.

Historia spółki z Sędziszowa sięga 2005 roku. Współpracujący z naukowcami z Politechniki Częstochowskiej inżynier Jan Gładki doszedł do wniosku, że opracowany na uczelni teoretyczny model linii technologicznej do produkcji tzw. biowęgla z masy roślinnej można zastosować w praktyce. Z własnych środków, choć nie ujawnia za ile, kupił patent, a następnie przez kilka lat dopracowywał szczegóły. Zmagał się przede wszystkim z brakiem gotówki, bo państwowe fundusze mające wspierać przedsiębiorczość nie chciały zainwestować w projekt, który wymagał sporych nakładów bez gwarancji sukcesu.

Dopiero gdy okazało się, że biowęgiel może być zamiennikiem tradycyjnego opału, Gładkiemu udało się namówić dwóch inwestorów z Krakowa do wyłożenia pieniędzy na wdrożenie pomysłu. Dzięki nim udało się wybudować na działce w Sędziszowie linię do eksperymentalnej produkcji biowęgla marki Fluid. Dodatkowo okazało się, że ma on jeszcze jedną zaletę: może być używany w tradycyjnych elektrowniach, co oznacza, że ich kotły nie wymagają kosztownego przerabiania.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama
Jacek Uryniuk

Autorem tekstu jest

Jacek Uryniuk

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
12następna »
Wypowiedzi: 8
 • ~fagusp2011-04-11 19:53

  "fagusp" wiem że Internet i jego szeroko pojęta wolność słowa to fabryka takich "wynalazków" jak Ty, ale jeśli coś mówisz a w szczególności oczerniasz to racz zweryfikować swoje źródła.

 • ~brbr2011-04-11 13:40

  Oczywiście to jest bez sensu wydajność jest mała takiej produkcji a transport materiału do produkcji wytworzy także spalin zarówno produkcja drzewa ekspensywna zniszczy glebe.. i tak kolo sie zamyka :)

 • ~fagusp2011-04-11 10:27

  Ludzie, opamiętajcie się. Przecież to zwykły przewał. Pan Gładki wybudował co najmniej dwie instalacji do produkcji biowęgla, które mają zwyczajnie jeden feler: nie działają. Jedną koło Elbląga, drugą pod Rzeszowem.
  Ps. Zainteresowanym polecam znalezienie w necie informacji, jak to inżynier Gładki kocioł fluidalny w Żninie budował. Zbudować zbudował, ale kocioł jak na złość nie chciał wtedy grzać, kiedy temperatura spadała. Jaja jak berety.

 • ~Eny2011-04-10 20:37

  W takich momentach człowiek jest dumny że jest Polakiem!

 • ~realista2011-04-10 15:35

  Co to jest 16 000 ton węgla rocznie , gdy dla porównania jedna kopalnia węgla kamiennego wydobywa ok. 20 000 ton węgla na dzień??

 • ~rolnik2011-04-10 12:48

  Uprawa roślin energetycznych może być jedynym wyjściem dla wielu rolników zwłaszcza na gorszej klasy glebie. Bo zboża na nich dają mały plon a uprawy np jak truskawki wymagają dużej ilości rąk do pracy przede wszystkim przy zbiorze owoców.
  Dlatego może uprawa roślin energetycznych jest nie etyczna ale jest wymuszona nie jako jeśli chce się zyski uzyskać ze swojej pracy.
  Coraz większe wymogi nawozy, które w tym roku bija rekordy cenowe. A wierzbę można nawozić ściekami, także mam nadzieję że popyt na biomase dzięki tej technologi wzrośnie. Bo wstawanie co rano w każdy dzień w roku jak ktoś ma zwierzęta to nie jest przyjemna sprawa bez wakacji w niemiłym zapachu i z wątpliwym zyskiem.

 • ~pkp2011-04-10 11:38

  Produkcja węgla z odpadów jest jak najbardziej uzasadniona ale uprawianie roślin energetycznych podbije ceny żywności i wydaje się nieetyczne. Juz lepiej nieurzytki zalesić. Las jest bowiem też źródłem drzewa, runa leśnego, zwierzyny itp

 • ~kacper2011-04-10 08:36

  Gorąco gratuluję. Dlaczego takich normalnych artykułów o sukcesach polskich przedsiębiorców jest tak mało na portalach.


reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV