Kolejarskie związki zawodowe z PKP Przewozy Regionalne odwołały planowany na przyszły czwartek strajk ostrzegawczy, ponieważ znalazły się pieniądze na wypłaty. Jak powiedział rzecznik przewoźnika Piotr Olszewski, komornik odblokował konta spółki.

>>>Staną pociągi w całej Polsce

Związkowcy domagają się podpisania paktu gwarancji pracowniczych oraz terminowego wypłacania pensji. Stanisław Kokot z Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ "Solidarność" powiedział PAP, że odwołanie strajku ostrzegawczego nie oznacza jednak, że związki zupełnie rezygnują z protestu.

Dodał, że związkowcy będą bronić miejsc pracy kilkunastu tysięcy pracowników PKP Przewozy Regionalne. Nie wykluczył, że będą naciskać na Grupę PKP, żeby rozłożyła zadłużenie PKP Przewozy Regionalne na raty i na resort infrastruktury, żeby ten podjął działania, które mogłyby pomóc spółce.

>>>PKP grozi długa agonia

Spółka PKP Przewozy Regionalne do zeszłego roku należy do samorządów. Zatrudnia ponad 15 tys. pracowników i obsługuje połowę kolejowego ruchu pasażerskiego w Polsce. Dziennie przewozi ok. 340 tys. osób. Spółki Grupy, w tym PKP Intercity i PKP Polskie Linie Kolejowe szacują, że samorządowa firma jest im winna 290 mln zł. (PAP)