OFE czy ZUS? Były wiceprezes NBP radzi, co wybrać

| Aktualizacja:
X

Wybrać ZUS czy pozostać w OFE? To pytanie rząd wkrótce postawi przed Polakami. Na co się zdecydować? Zdaniem Krzysztofa Rybińskiego, byłego wiceprezesa NBP, odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta.

Rząd ogłosił zmiany w systemie emerytalnym, które oznaczają, że większość osób posiadających konta emerytalne w OFE będzie musiała wybrać: pozostać w OFE czy przenieść się do ZUS. Zgodnie z wyjaśnieniami, które opublikował zastępca ministra Sami Wiecie Którego, zmiany prawdopodobnie wejdą w życie w połowie 2014 r., zatem trzymiesięczne okno, w którym będziemy musieli się zdecydować, będzie chyba otwarte na początku 2014 r. Rządowi zależy na przejściu do ZUS jak największej liczby Polaków, bo wtedy comiesięczne transfery z ZUS do OFE spadną, w ekstremalnym przypadku prawie do zera, i wtedy deficyt budżetowy zmniejszy się nawet o 12 mld zł.

Oczywiście o tyle samo wzrośnie ukryty deficyt w ZUS, który będzie się odkładał w postaci jeszcze wyższych zobowiązań ZUS wobec szybko rosnącego pokolenia emerytów. To będzie oznaczało, że dotacja z budżetu do ZUS, która rośnie w tempie 4–5 mld zł rocznie i już zbliża się do 70 mld zł (uwzględniając kreatywne metody, jak przejadanie rezerwy demograficznej i pożyczki), jednorazowo się obniży, zwalniając miejsce na inne wydatki w budżecie, na co rząd bardzo liczy w latach wyborczych 2014–2015.

Dlatego jako domyślną przyjął decyzję o przejściu do ZUS. I dlatego też z pewnością uruchomi akcję propagandową, która z jednej strony będzie pokazywała bezpieczną emeryturę w ZUS, gwarantowaną przez państwo, a z drugiej strony zaprezentuje OFE zarządzane przez finansistów, czyli banksterów, którzy siedzą w wielkich skórzanych fotelach, palą cygara, nic nie robią, tylko żyją z prowizji od naszych ciężko zarobionych oszczędności. Takiemu przekazowi medialnemu większość Polaków prawdopodobnie da się przekonać, bo nie dotrą do nich argumenty merytoryczne. Poniżej pokażę, jakimi kryteriami będę się kierował, sam podejmując decyzję – OFE czy tylko ZUS.

Po pierwsze, zakładam, że OFE wkrótce w ogóle przestaną istnieć. Jeżeli znakomita większość uprawnionych obywateli wybierze ZUS (nie składając oświadczenia), dopływ nowych aktywów do OFE będzie symboliczny. Być może mniejszy niż odpływ wynikający z automatycznego przenoszenia do ZUS osób na 10 lat przed emeryturą. Zakładam, że OFE przetrwają jeszcze maksymalnie 5 lat. Dlatego, po drugie, decyzje należy podjąć poprzez próbę odpowiedzi na pytanie, co będzie większe w okresie 3–5 lat - rewaloryzacja w ZUS czy stopa zwrotu osiągnięta przez OFE inwestujące w akcje, obligacje korporacyjne, samorządowe i infrastrukturalne.

Już wiemy, jak sama operacja przejęcia aktywów z OFE wpłynie na polską giełdę, pokazały to minione dni. W 2014 r. OFE będą musiały zmienić strukturę aktywów, która będzie zdominowana przez akcje, na bardziej zrównoważoną, co oznacza sprzedaż akcji przez OFE o wartości nawet około 30 mld zł na przestrzeni 1-2 lat. Zatem prawdopodobne są spadki, chyba że w tym czasie na świecie zagości hossa, ale musi być silna. Już niedługo przekonamy się, czy giełdy światowe mogą rosnąć w sytuacji, gdy banki centralne stopniowo przestają drukować pieniądze. Zatem, po trzecie, trzeba przewidzieć koniunkturę na światowych giełdach.

Kierując się tymi kryteriami, dzisiaj nie jestem w stanie powiedzieć, jaką decyzję podejmę. Jeżeli giełdy światowe przez najbliższe pół roku będą rosły, to w mojej ocenie znacznie wzrośnie prawdopodobieństwo silnych spadków w okresie 3–5 lat i wtedy trzymanie pieniędzy w OFE może dać gorsze wyniki niż rewaloryzacja w ZUS. Ale jeżeli krach na rynkach światowych wydarzy się w ciągu najbliższych kilku miesięcy, to wtedy wzrosną szanse na lepsze wyniki w kolejnych latach i warto będzie pozostać w OFE.

Być może niektóre osoby, podejmując decyzję o pozostaniu w OFE, będą się kierowały oczekiwaniami, że za 20–30 lat część emerytury otrzymają ze środków, które pracowały w OFE. Nie liczyłbym na to; narastające problemy w finansach publicznych wynikające z tragicznej polskiej demografii, zestawione z opiniami głównych partii politycznych na temat OFE w zasadzie gwarantują, że OFE nie przetrwają więcej niż kilka lat. Więc decyzja - OFE czy ZUS - powinna być podjęta na podstawie przekonania danej osoby do tego, czy będzie hossa na światowych giełdach w ciągu kilku lat, czy nie.

Tego oczywiście nikt nie wie i są na ten temat bardzo różne opinie. Dlatego ważne jest to, co wydarzy się na światowych giełdach w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Niestety, w tym przypadku mechanizm wyboru większości ludzi będzie następujący: spadki na giełdach i słabe wyniki OFE raportowane co miesiąc będą tym bardziej zachęcały do przejścia do ZUS. Im gorzej na giełdzie, tym więcej ludzi przejdzie do ZUS. A im lepiej na giełdzie, tym więcej ludzi zostanie. Czyli dokładnie odwrotnie, niż należałoby postąpić. Poza tym w interesie rządu są jak najgorsze wyniki OFE w miesiącach poprzedzających wybór i w trakcie wyboru, bo wtedy można je nagłośnić i więcej ludzi przejdzie do ZUS. Warto o tym pamiętać.

OFE wkrótce pewnie przestaną istnieć, bo znakomita większość obywateli wybierze ZUS, nie składając odpowiedniego oświadczenia. Trzeba przewidzieć więc, jak do tego czasu będzie zachowywać się giełda

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes.
Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Udostępnij na Facebooku
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Tagi: zus, OFE, emerytury
  Powered by ContentStream
  • ~Kara
   2013-09-12 08:12
   Dlaczego nasi "geniusze" w rządzie nie zrobili tego ruchu w pierwszym roku swoich rządów? Widać jak na dłoni, że działają tylko pod presja. To nie jest rząd to pacynki.

   Pytanie, co wybrać dotyczy tylko osób przed 55 rokiem życia, bo starszym automatycznie zapisy przepłyną do ZUS-u. Zgadzam się z p. Rybińskim, że większość (ok. 605) nie zrobi nic, tak jak nie robi nic, gdy zbliżają się wybory. Co zrobią ci aktywni? Pewnie połowa z nich wybierze ZUS, a więc w OFE pozostanie 20%.
  • ~Iniemamocny
   2013-09-12 08:14
   Wybor jest prosty i decyzja zostala podjeta - tylko ZUS! Nasze panstwo traktujac nas jak niewolnilkow udowadnia nam, ze tylko wlasna inicjatywa uratuje nas przed bieda po przejsci na emeryture. Ale to tez nine jest pewne, bo zawsze mozna bedzie zabrac oprocz podatku Beliki jakies dodatkowe 30 % z naszych osczednosci w bankach na ratowanie gospodarki. Podobna akcja miala miejsce na Cyprze...dlaczego nie mialaby sie powtorzyc w Polelandzie. Najwazniejsze, ze przywileje pozostaja dla wybrancow narodu. Dbajmy o to aby pracowac jak najwiecej i jak najdluzej a smierc sama nieuchronnie nas dopadnie...lub eutanazja. Jeden z naszych prezydentow powiedzial siwte slowa, ktore powinny zostac wyryte na budynkach ZUS...mamy rok 2035...szyld na ZUSie...: cytat " Spieprzaj dziadu" Lech Kaczynski Prezydent RP.
  • ~NIEUDACZNIK
   2013-09-12 08:15
   LIKWIDACJA OFE TO CHYBA JEDYNE POSUNIECIE KTORE SIE NIEUDACZNIKOWI TUSKOWI UDALO NAJBARDZIEJ ZA OFE KRZYCZA CI SO NA TYM ZARABIAJA GRUBA KASE
  • ~mmm
   2013-09-12 08:35
   Za co Buzek został szefem w parlamencie europejskim?

   OFE to największy przekręt finansowy w tzw wolnej, demokratycznej Polsce.
   Czy ktoś jest w stanie ten przekręt rozliczyć ?

   Ciemny lud mamiono obietnicami bez pokrycia - przecież można pokazać i rozliczyć ich autorów , ... tego bezczelnego szabru.

   Dlaczego nikt z mówców - doktorów , profesorów , ... nie wyjaśni przekrętu z dziedziczeniem, na czym ono polegać będzie? , czy to gdzieś zostało opisane.

   Ciemny lud nie wybrał żadnego OFE, został zmuszony, Ci co nie dokonują wyboru funduszu są przymusowo dolosowywani - zapisywani - a jest ich ok. 60%

   OFE , to system zmuszający pracujących Polaków do przekazywania grupie nieznanych ludzi, pieniędzy za niczym nie określoną obietnicę emerytury ( nie określono ani wysokości, ani tego kto to bedzie wypłacał, ...)
   Szefowie OFE biorą forsę, wysokie prowizje, za nic nie odpowiadają, ich zarobki i gospodarka finansowa jest utajniona, do niczego względem przyszłych emerytów nie są zobowiązani, kupują obligacje - odsetki płacą podatnicy, rząd żeby wypłacić emerytury bierze kredyty - wysokie odsetki znowu płacą podatnicy.

   Nobel przekrętu należy się twórcom OFE a konfiskata majątku jego realizatorom i beneficjentom ( na pewno nie będą nimi emeryci)
  • ~bankowiec
   2013-09-12 08:09
   to wszystko to parada oszustow. ZUS juz dawno powinien (poddobnie jak pkp, pzu itp. )zniknac z Polski
  • ~józwa butrym
   2013-09-12 08:08
   Ach ten Rybiński ,jeszcze próbuje pierdoły opowiadać . Jeden z dwojga najlepszych ekonomistów ,który wraz z Bugajem wieszczyli już nieistnienie RP.
  • ~blebleble
   2013-09-12 07:21
   Nie ma mechanizmu zachęcającego OFE do wypracowywania zysku. Gdyby dochody z OFE zależały od wypracowanego zysku to byłby jakiś bodziec, a tak całą kasę w obligacje, swoje do kieszeni a ochłapy dla przyszłych emerytów. Widać ten mechanizm po tym co mamy na kontach.
  • ~Ole!
   2013-09-12 07:48
   Bawi mnie to: Nasze pieniądze. One będą nasze jak fizycznie będziemy mogli nimi dysponować. A teraz to pieniądze OFE . Niech mi ktoś odpowie jaką władzą dysponują OFE mając kapitał porównywalny do budżetu państwa? To są pieniądze, które dają władzę i potężny dochód właścicielom i zarządcom OFE. Nie dziwi mnie więc, że mają tak wielu obrońców. Mam nadzieję, że są to bezinteresowni "głupcy".
  • ~Gb
   2013-09-12 07:53
   Dostaję wybór: kto będzie mnie okradał?
   OFE, który dodatkowo z mojej skłądki zabiera sobie od razu składeczkę, a potem operuje resztką moich pieniędzy? OFE też brak prawdziwych gwarancji.
   ZUS który nie pobiera prowizji ale jest bankrutem i obiecuje, że moja emerytura jak już będzie to nie więcej niż 30% dzisiejszych emerytur.
   Super możliwość wyboru!!! Gratuluję gadającym głowom (ekspertom).
  • ~Robnad
   2013-09-12 08:35
   "co będzie większe w okresie 3–5 lat - rewaloryzacja w ZUS czy stopa zwrotu osiągnięta przez OFE inwestujące w akcje, obligacje korporacyjne, samorządowe i infrastrukturalne."

   spokojnie, na razie zostały akcje, reszta w sferze POmysła, od których jeszcze niejednego OFE-nika głowa rozboli.
   licząc zaś na hossę non-stop, po gwizdnięciu obligacji?
   (samorządowe i infrastrukturalne to kiepski "żart", widząc co się dzieje z finansami dotyczącymi tych "sfer")
   to ci dopiero byłyby cuda.
   cały problem z OFE polegał i polega na "mechanizmie", czyli niemożliwości decydowania samemu o własnym rachunku.
   jedyne co sienie zmieniło, to maksymalne opłaty dystrybucyjne i za zarządzanie.
   życzę szczęścia.
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.