Chodzi o dysponowanie częścią składki, która dziś trafia na konta OFE. Donald Tusk chce pozostawić Polakom możliwość zmiany decyzji. Jeśli tak się stanie, deklaracja o pozostaniu w OFE po zapowiadanej reformie nie będzie ostateczna. Podobnie jak wybór ZUS zamiast ubezpieczenia w II filarze.

Reklama

- Za 2-3 lata ocena efektywności OFE może być inna, dlatego nie chcemy ludziom zabierać wolności wyboru - mówi premier Tusk. Zdaniem szefa rządu, w ten sposób ludzie będą mieli możliwość porównania wariantów i wybrania tego, co bardziej im się opłaca - trzymanie części środków w OFE, czy na koncie ZUS. Stąd propozycja, by co 2-3 lata była możliwość zmiany decyzji i przeniesienia się z ZUS do OFE i na odwrót.

Premier zdecydowanie podkreślił, że wybór będzie dotyczył tylko części składki emerytalnej. Nie ma możliwości przeniesienia całej składki do OFE.

Reforma OFE zakłada, że fundusze nie będą mogły inwestować w obligacje skarbu państwa, a jedynie w akcje. Środki zgromadzone dotąd na kontach OFE będą automatycznie przenoszone do ZUS, chyba, że zadeklarujemy chęć pozostania OFE.