Wnioski będzie można składać w następujących bankach:
Bank Pocztowy SA
PKO Bank Polski SA
mBank SA
ING Bank Śląski SA
Bank Zachodni WBK SA
Getin Noble Bank
Deutsche Bank Polska
Bank Millennium SA
Raiffeisen Bank Polska SA
Bank Pekao SA
Bank BPH SA
Alior Bank SA
FM Bank PBP SA
Bank SMART
Credit Agricole Bank Polska SA
Spółdzielcza Grupa Bankowa
Bank Ochrony Środowiska
Bank Polskiej Spółdzielczości SA
Bank Handlowy w Warszawie SA.


Reklama

Szukasz kredytu gotówkowego? Sprawdź atrakcyjne oferty >>>

Jeśli mamy konto osobiste z dostępem do bankowości internetowej w jakimkolwiek z tych banków, to będziemy mogli po 1 kwietnia 2016 roku złożyć za jego pośrednictwem wniosek o 500 zł na dziecko.

Wielu, ale nie wszyscy

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jest otwarte na porozumienie z wszystkimi bankami, jeśli tylko spełnią wymogi bezpieczeństwa i wyrażą chęć współpracy.

Wśród ogólnopolskich banków, które do tej pory nie zaangażowały się w projekt obsługi wniosków w programie Rodzina 500+, są: BGŻ BNP Paribas, PlusBank oraz IdeaBank. Nie wiadomo też, czy wniosek będzie można złożyć przez konto Orange Finanse (marka obsługiwana przez mBank) oraz T-Mobile Usługi Bankowe (marka obsługiwana przez Alior Bank).

Reklama

Nie jest też jasne, czy do przyjmowania wniosków gotowe będą lokalne banki spółdzielcze, których baza klientów składa się w dużej mierze z osób z mniejszych miejscowości oraz obszarów wiejskich.

Jak to będzie wyglądać w praktyce?

Zapytaliśmy przedstawicieli banków o to, jak składanie wniosków o 500 zł na dziecko będzie wyglądać w praktyce.

- Wniosek dostępny będzie po zalogowaniu do systemu bankowości internetowej w sekcji wnioski. Częściowo będzie uzupełniony danymi osobowymi, który zostały wcześniej udostępnione bankowi przez klienta - opisuje Tomasz Bogusławski z Pekao SA.

Banki nie będą rozpatrywać wniosków, tylko przekazywać je dalej do organów administracji publicznej.

- Po przekazaniu przez bank wniosku do właściwego organu w gminie, na adres e-mail podany we wniosku, wnioskujący otrzyma Urzędowe Poświadczenie Odbioru wniosku (UPO) - podkreśla Grzegorz Culepa z PKO Banku Polskiego.

To urzędnicy państwowi podejmą decyzję o przyznaniu świadczenia wychowawczego.

We wniosku będziemy mogli wskazać numer konta bankowego, na jakie urząd będzie miał przelewać co miesiąc 500 zł na dziecko. Czy będzie to musiało być konto, z którego złożymy wniosek?

- Wnioskodawca może samodzielnie zdecydować o tym, w jaki sposób zostanie mu wypłacone świadczenie. Nie ma w ogóle obowiązku przelewania tych pieniędzy na konto w banku. Tym niemniej, domyślnie dla wygody klientów zaznaczony będzie rachunek bankowy - wyjaśnia Kinga Wojciechowska-Rulka z mBanku.

Jak jeszcze?

Banki to nie jest jedyna instytucja, która zajmie się przetwarzaniem wniosków w programie Rodzina 500+. Wnioski o świadczenie wychowawcze 500 zł na dziecko będzie można również składać przez profil zaufany (połączony np. z kontem w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych), a także w urzędach gminy. Przyjmowanie wniosków rusza w piątek 1 kwietnia 2016 roku.

Szybka gotówka – kredyt z niską ratą! Wnioskuj on-line >>>

SPOSOBY SKŁADANIA WNIOSKU
• elektronicznie za pomocą:
1. bankowość elektronicznej,
2. PUE ZUS,
3. Portal Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Empatia,
4. ePUAP.
• w wersji papierowej:
1. w urzędzie,
2. ze pośrednictwem poczty.