Od stycznia 2014 r. zgodnie z rekomendacją S wydaną przez KNF minimalny wkład własny wymagany od osób biorących kredyty hipoteczne co roku zwiększa się o 5 punktów

procentowych. I tak w 2014 r. wynosił min. 5%; w 2015 r. – 10%, a do bieżącego roku mamy szansę otrzymać w banku kredyt hipoteczny z wkładem własnym wynoszącym 15%. Początek 2017 r. przyniesie podwyżkę o kolejne 5 punktów procentowych – do 20%. Wynika z tego, że za kilka miesięcy bank sfinansuje maksymalnie 80% wartości nieruchomości. Skąd zatem wziąć resztę gotówki? Pewne jest jedno – nie można na ten cel zaciągnąć kredytu czy pożyczki gotówkowej. Muszą to być zasoby zebrane osobiście przez osobę kupującą cztery kąty. Co zatem w takiej sytuacji może zrobić osoba, która nie ma środków finansowych na pokrycie wkładu własnego? Czy oprócz tradycyjnego wkładu pieniężnego bank uzna inne rozwiązania? Sprawdziliśmy to!

Reklama

Aktualne porównanie kredytów hipotecznych. Sprawdz wyniki!

IKE i IKZE

Kredytobiorcy, którzy oszczędzają na swoją emerytuę, na pewno ucieszą się z tego, że fundusze zgromadzone na IKE i IKZE będzie można „odmrozić”, jednocześnie nie tracą korzyści wynikających z III filara.

Przypomnijmy, Indywidualne Konto Emerytalne może założyć każdy, kto ukończył 16 lat. Roczny limit wpłat na to konto wynosi 300% prognozowanego na dany rok kalendarzowy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Z kolei maksymalna kwota, jaką możemy wpłacić na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, czyli kolejną formę oszczędzania w ramach III filaru emerytalnego wynosi 1,2-krotność prognozowanego na dany rok przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce krajowej.
Książeczka mieszkaniowa

Bardzo popularna w PRL-u książeczka mieszkaniowa, która z powodu ogromnej inflacji przełomu lat 80. i 90. wiele straciła na wartości, znów może pomóc w zakupie własnego M. Osoby, które założyły ją do 23 października 1990 r., mają prawo do tzw. premii gwarancyjnej. Wszystko za sprawą ustawy z dnia 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych (tekst jednolity: Dz.U. z 2013 r., poz. 763). Należy jednak pamiętać o tym, że wniosek o likwidację książeczki mieszkaniowej trzeba złożyć w terminie 90 dni od dnia wystąpienia czynności uprawniającej do wypłaty premii gwarancyjnej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat książeczek mieszkaniowych i premii gwarancyjnej, to kliknij na ten link: https://www.pkobp.pl/media_files/9e2b66a2-17d4-40e9-8878-641ddaa07002.pdf . Jak wynika z szacunku państwa, w rękach Polaków jest jeszcze ponad milion książeczek mieszkaniowych.

Reklama

Inna nieruchomość lub działka

Grunt pod nieruchomość również może być wkładem własnym, jeśli za pośrednictwem kredytu hipotecznego chcesz sfinansować budowę domu. To właśnie jej wartość pokryje środki wymagane przez bank. Co więcej, również koszty poniesione z tytułu inwestycji mogą zostać wliczone do wkładu własnego. Mowa tu o wartości zrealizowanych już prac na budowie, zakupionych materiałach budowlanych czy zaliczce zapłaconej deweloperowi. Dlatego warto zbierać wszystkie faktury i paragony, ponieważ bank zaakceptuje tylko udokumentowane wydatki. Dobrą wiadomość mamy również dla tych, którzy mają inną nieruchomość, którą chcą sprzedać (np. obecne mieszkanie), ponieważ jej wartość zostanie wzięta pod uwagę przez bank.

Dofinansowanie MdM

Osoby, które spełniają założenia rządowego programu MdM, mogą środki na wkład własny pozyskać właśnie z tego dofinansowania. By jednak skorzystać z tego wsparcia, trzeba spełnić dodatkowe kryteria, dotyczące m.in. wieku kredytobiorcy (nie obowiązuje w przypadku rodzin z co najmniej trójką dzieci), ceny i wielkości mieszkania. Co więcej, dopłata jest przyznawana na zakup pierwszego w życiu mieszkania. Maksymalnie można otrzymać 30% dopłaty (w przypadku rodziny z trójką dzieci). Rodzice dwojga dzieci mogą liczyć na dopłatę w wysokości 20%, a single tylko na 10% wysokości kredytu. Dopłaty obejmują zakup mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Jeśli wiesz, że spełniasz te kryteria, to warto złożyć wniosek. Trzeba się jednak wstrzymać do przyszłego roku, bo środki z MdM na ten rok zostały już wykorzystane.

Istnieje również kilka innych sposobów, dzięki którym nie będziemy musieli wpłacać do banku fizycznej gotówki. Poniżej zestawienie wszystkich możliwych rozwiązań:

TotalMoney.pl

Jak widać, nawet brak wystarczającego wkładu własnego, nie musi być przeszkodą w zakupie pierwszego własnego M. Trzeba tylko ruszyć głową! Jeśli dysponujemy własną działką, mamy zgromadzone oszczędności na kontach emerytalnych lub książeczce mieszkaniowej, albo jesteśmy w grupie osób, które mogą się ubiegać o dopłatę z rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Zanim jednak podpisze się umowę kredytową, trzeba porównać dostępne na rynku oferty!