Liczba cyberataków ciągle rośnie - tylko w zeszłym roku policja odnotowała ponad 22 tysiące przestępstw internetowych. Według badań każdego dnia przeszło 80% takich cyberataków osiąga zamierzony efekt. Celem są nie tylko firmy, klienci banków czy instytucji finansowych, ale i użytkownicy portali społecznościowych czy uczestnicy aukcji internetowych.

Reklama

"Halo, tu bank..."

Internetowym oszustwem występującym na potęgę jest phising, mający na celu wyłudzenie od użytkowników poufnych danych. Najpopularniejszą metodą jest oszustwo e-mailowe, w którym dostajemy wiadomość do złudzenia przypominającą tę, która mogłaby być przesłana przez bank, operatora telefonicznego czy administratora portalu społecznościowego. Treść e-maila zawiera link do sfałszowanej strony, w której prosi się nas o podanie loginu i hasła. Jeśli je uzupełnimy, oszuści mają w garści nie tylko nasze pieniądze, ale również dane osobowe.

Oszuści chcą nas nabrać także telefonicznie, prosząc o kontakt na podany numer bądź podanie swoich danych: loginów, haseł . Oddzwaniając/odpisując możemy stracić i pieniądze, i nasze personalia. Podobnie ma się rzecz z aukcjami internetowymi – użytkownik sklepu internetowego dostaje wiadomość o rzekomej dezaktywacji konta. Aby aktywować je ponownie, musi kliknąć w link, po przejściu witryna do złudzenia przypomina prawdziwą stronę. Wpisując swoje dane jak na tacy dajemy oszustom dostęp do swojego konta.
Uważajmy też przy wklejaniu nr konta podczas zlecania przelewu, sprawdzajmy, czy jest prawidłowy. Może się zdarzyć, że podczas wykonywania transakcji, skopiowany przez nas numer konta może być zamieniony przez wirus na inny. W ten sposób możemy przelać pieniądze na niewłaściwe konto.

Chroń swoje dane

Jak chronić się przed wyżej wymienionymi przestępstwami? Zasady są proste:
• Nie wysyłaj mailowo ani nie podawaj telefonicznie swoich danych: loginu, hasła itp. Banki, instytucje finansowe, administratorzy portali społecznościowych nigdy taką drogą nie proszą swoich klientów/ użytkowników o weryfikację danych.
• Sprawdzaj adres url. Bezpieczne połączenia są zawsze szyfrowane.
• Zabezpiecz komputer oraz telefon programami/aplikacjami antywirusowymi.
• W razie jakichkolwiek wątpliwości kontaktuj się bezpośrednio z placówką banku/ infolinią banku.Podsumowując, warto się czasem wykazać podejrzliwością w sytuacjach, gdy jesteśmy proszeni o podanie wrażliwych danych. Może nam to zaoszczędzić wielu nerwów i nieprzyjemności w przyszłości.