Nawet gdybyśmy nie zdążyli zastrzec karty, zanim ktoś nieuprawniony jej użyje, nasza odpowiedzialność za standardowe transakcje dokonane kartą jest ustawowo ograniczona do równowartości 150 euro (około 600 złotych), a dla transakcji zbliżeniowych dokonywanych kartami ta kwota jest jeszcze niższa i wynosi równowartość 50 euro (około 200 złotych).

Co więcej:

  • Banki-wydawcy kart często obniżają ten próg i oferują dodatkowe ubezpieczenia ograniczające naszą odpowiedzialność za transakcje nieuprawnione dokonane nawet na kilkadziesiąt godzin przed zastrzeżeniem karty.
  • Użytkowników kart chroni także rozbudowany system reklamacji, który pozwala wyjaśnić ewentualne nieprawidłowości i odzyskać pieniądze w przypadku transakcji nieuprawnionych.

Płatności kartą on-line

Do płacenia kartą w tradycyjnych sklepach już przywykliśmy. Teraz jednak najszybciej rośnie – również pod względem płatności kartami – handel internetowy. Wg różnych prognoz, do 2018 r. handel internetowy w skali Europy będzie rósł w tempie niemal 10% – a już teraz widać, że jeszcze szybciej rośnie m-commerce, czyli zakupy dokonywane za pomocą np. smartfonów i tabletów.

Nic dziwnego. Lubimy korzystać z urządzeń mobilnych również do zakupów; wg prognoz Visa Europe, do końca 2020 r. ponad połowa płatności Visa będzie dokonywana właśnie za pomocą urządzeń mobilnych z dostępem do internetu. Lubimy kupować tam, gdzie jest nam wygodnie – najchętniej z własnej kanapy, i to wieczorem. W Wielkiej Brytanii najwięcej takich zakupów jest dokonywane między północą a godziną 6:00 rano – wiele polskich sklepów internetowych też wskazuje, że liczba zakupów rośnie pod wieczór. Rosnąca część zakupów ma miejsce podczas podróży pociągiem, a nawet… podczas jazdy samochodem.

Do tej pory płacenie kartami za zakupy w sieci mogło być postrzegane jako mało wygodne – bo w zależności od sklepu internetowego, trzeba było podać wiele różnych informacji. W większości przypadków trzeba wpisywać pełen numer karty, jej datę ważności, nasze dane, kod zabezpieczający – a dodatkowo np. adres dostawy.

Verified by Visa

Jednym z dodatkowych zabezpieczeń stosowanych przez Visa Europe dla transakcji on-line jest system uwierzytelniania konsumenta oraz sklepu internetowego pod nazwą Verified by Visa – który może być użyty również do weryfikacji kart podczas ich rejestrowania w portfelu elektronicznym V.me by Visa, przyspieszającym i ułatwiającym płacenie za zakupy w internecie.

 Teraz, dzięki portfelowi elektronicznemu V.me by Visa, możemy spodziewać się prawdziwej rewolucji w zakupach on-line. Z tego portfela można korzystać z każdego urządzenia, także mobilnego, z dostępem do internetu i wyposażonego w przeglądarkę internetową – a zarejestrować w nim można karty debetowe, kredytowe i przedpłacone (dla użytkowników indywidualnych oraz dla firm) systemów Visa, MasterCard oraz American Express, wydane przez banki polskie i europejskie.

Płatności za pomocą portfela V.me by Visa dokonujemy w trzech prostych krokach:

  1. wybieramy tę formę płatności i logujemy się do portfela,
  2. wybieramy kartę, którą chcemy zapłacić,
  3. klikamy „zapłać” – i… już.

Co ważne: dane karty podajemy tylko raz, rejestrując kartę w portfelu – a podczas płatności jej dane nie są przekazywane sklepowi internetowemu.

Z tego portfela można korzystać zarówno w polskich, jak i zagranicznych sklepach internetowych. W Polsce e-detaliści już akceptujący tę formę płatności generują blisko 45% obrotów w polskim handlu internetowym, a do końca br. sieć akceptacji V.me by Visa obejmie sklepy odpowiedzialne łącznie za blisko 50% obrotów w polskim e-handlu.

Już dziś w ten sposób można płacić m.in. u takich detalistów, jak Audioteka, Cinema City, Empik, E.Leclerc, Mediamarkt, Merlin, Piotr i Paweł, Polski Bus, RTV EURO AGD, Saturn, czy Ticketpro. W ten sposób można także zasilić konto organizacji charytatywnych, m.in. Caritas i Polskiej Akcji Humanitarnej, czy kupić bilety do niektórych teatrów. Warto przy tym pamiętać, że gdyby towar lub usługa opłacone kartą Visa nie zostały dostarczone, możemy odzyskać pieniądze za pośrednictwem banku, który wydał naszą kartę.

Portfel V.me by Visa jest już dostępny w 4 polskich bankach, a kolejne wprowadzą go w ciągu najbliższych miesięcy:

  • ING Bank Śląski (nie trzeba być klientem tego banku),
  • Raiffeisen POLBANK (nie trzeba być klientem tego banku),
  • Santander Consumer Bank (tylko dla klientów tego banku), oraz
  • Getin Noble Bank (nie trzeba być klientem tego banku).

Niezależnie od tego, jak płacimy naszą kartą – w tradycyjnych placówkach handlowo-usługowych, mobilnie czy internetowo – warto zapisać, np. w swoim telefonie, numer infolinii banku, który wydał naszą kartę, na wypadek sytuacji awaryjnych.

Możemy również skorzystać z ogólnopolskiego Systemu Zastrzegania Kart, założonego przez Związek Banków Polskich, gdzie pod numerem 828 828 828 możemy zastrzec dowolną kartę płatniczą.

Informacje o Systemie Zastrzegania Kart, w tym listę banków, które w nim uczestniczą można znaleźć na stronie www.zastrzegam.pl.