Jak wiadomo karta kredytowa jest jednym z tańszych sposobów sfinansowania zakupów. Dodajmy, zakupów, na które zazwyczaj skłonni jesteśmy wydać więcej niż zazwyczaj. Karta kredytowa jest rozwiązaniem tanim pod jednym warunkiem – jednorazowego spłacenia całości zadłużenia przed upływem okresu bezodsetkowego. Nie trzeba chyba przypominać, że jeżeli tak nie postąpimy, to bank zacznie naliczać odsetki. I to niemałe – mogące wynieść nawet 19% w skali roku. Z myślą o klientach, którzy z różnych powodów nie chcą (lub nie mogą) spłacić całego zadłużenia jednorazowo, banki zaoferowały ratalną spłatę zadłużenia. TotalMoney.pl postanowił przyjrzeć się jej bliżej.

Reklama

Zrób zakupy dzisiaj, zapłać za nie za 2 miesiące. Skorzystaj z karty kredytowej!

Aby nie wpaść w pułapkę drogiego zadłużenia

Przeanalizowaliśmy oferty kilku największych polskich banków, które umożliwiają rozłożenie na raty zadłużenia powstałego wskutek korzystania z karty kredytowej. Dzięki temu rozwiązaniu klient ma większą kontrolę nad spłatą zobowiązania, które przyjmuje ramy quasi-pożyczki na określoną liczbę rat. Tego rodzaju rozwiązanie dostępne jest m.in. w:

  • Banku Zachodnim WBK
  • Raiffeisen Polbanku
  • PKO Banku Polskim
  • mBanku
  • MultiBanku
  • Banku Millennium
  • Banku BGŻ

Jak to działa?

Z usługi ratalnej mogą skorzystać ci posiadacze kart kredytowych, którzy dotychczas terminowo spłacali dotychczasowe zobowiązania z tytułu posiadania karty. Okres, na jaki można rozłożyć spłatę zadłużenia jest dokładnie określony (wynosi on zazwyczaj 12 lub 24 miesiące). Niektóre banki określają także maksymalną kwotę, jaka może być spłacona w ratach. Sprawdziliśmy jakie są warunki rozłożenia na raty zadłużenia „karcianego” w bankach, które postanowiliśmy wziąć „pod lupę”.

Warunki ratalnej spłaty zadłużenia na karcie kredytowej w wybranych bankach
Bank Oproc. transakcji bezgotów- kowych Oproc. spłaty ratalnej Maks. liczba rat
Bank Zachodni WBK 1) 19,00% 13,90% 24
Raiffeisen Polbank 2) 19,00% 0,00% 12
PKO Bank Polski 3) 19,00% 15,40% 12
mBank 4) 19,00% 12,09% 24
MultiBank 5) 19,00% 14,00% 36
Bank Millennium 19,00% W zal. od liczby rat: - 15,90% - 6 lub 9 rat - 16,90% - 12 lub 24 raty 0,00% 6) 24 7)
Bank BGŻ 19,00% 15,90% 12
1) Brak opłat za skorzystanie z usługi. Na raty można rozłożyć zadłużenie nieprzekraczające 85% limitu na karcie2) Prowizja 5%3) Opłata 1 zł przy każdej racie. Na raty można rozłożyć zadłużenie nieprzekraczające 50% limitu na karcie. Od zaewidencjonowania operacji na rachunku karty kredytowej nie może upłynąć więcej niż 3 dni 4) Brak opłat za skorzystanie z usługi. Na raty można rozłożyć zadłużenie nieprzekraczające 80% limitu na karcie (mimimum 300 zł)5) Na raty można rozłożyć zadłużenie nieprzekraczające 80% limitu na karcie (minimum 500 zł)6) Z możliwości spłaty zadłużenia w ratach 0% mogą maksymalnie dwa razy w roku skorzystać posiadacze kart kredytowych "Impresja". Prowizja za rozłożenie zadłużenia na raty wynosi 1%7) W przypadku rat 0% spłata zadłużenia może być rozłożona na 6, 9 lub 12 rat Źródło: banki i porównywarka finansowa TotalMoney.pl

Ratalna spłata zadłużenia z tytułu operacji bezgotówkowych jest – jak można zobaczyć w powyższej tabeli – jest na pewno bardziej opłacalna od skorzystania ze „standardowego” kredytu na karcie kredytowej. Rozłożenie zadłużenia w wysokości np. 1500 zł na 12 rat oznacza, że miesięcznie spłacalibyśmy ratę w wysokości od 133,34 zł (mBank), przez 134,61 zł (BZ WBK) do 136,03 zł (Bank BGŻ). W najlepszej sytuacji są posiadacze kart kredytowych wydanych przez Raiffeisen Polbank i kart „Impresja” Banku Millennium – mają możliwość rozłożenia spłaty na raty 0%. Co prawda w Raiffeisen Polbanku wiąże się to z opłaceniem prowizji wynoszącej 5% zadłużenia (75 zł) a w Banku Millennium – 1% (15 zł) ale za to każda rata wyniesie tylko 125 zł. Wybierając kartę kredytową warto chyba sprawdzać także, czy w jej przypadku możliwa jest ratalna spłata zadłużenia (a także – na jakich warunkach).

Porównaj online karty kredytowe i znajdź najlepszą dla siebie!

Reklama

Nie przepłacaj! Korzystaj ze spłaty ratalnej

Dla wielu osób zadłużenie, które narosło na karcie kredytowej jest – mówiąc kolokwialnie - trudne do „ogarnięcia”. Jest to związane z tym, że zazwyczaj jest to już dość pokaźna suma, a miesięcznie spłacana jest tylko minimalna wymagana kwota. Sytuację tę można zmienić dzięki rozłożeniu zadłużenia na raty. Najczęściej wiązać się to będzie dla nas z wymiernymi oszczędnościami (niższe oprocentowanie) a często pozwoli nam to w ogóle dostrzec przysłowiowe światełko w tunelu, czyli zidentyfikować ramy czasowe, w których spłacimy nasze zobowiązanie. A jak wiemy wolność finansowa jest bezcenna i dojście do momentu, w którym ozdrowimy nasze finanse osobiste z całą pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci. Czego sobie i Państwu życzymy!