Dziennik Gazeta Prawana logo

Zwrot akcji w sprawie abonamentu RTV. Opłata jednak zostaje, znamy stawki i kary

30 maja 2026, 10:42
[aktualizacja 31 maja 2026, 10:12]
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
abonament RTV, telewizja, pilot
Zwrot akcji w sprawie abonamentu RTV/Shutterstock
Miało być wielkie pożegnanie i zapowiadana od miesięcy likwidacja, a skończyło się na potężnym zaskoczeniu dla milionów Polaków. Przełomowe informacje w sprawie opłat za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych nie pozostawiają złudzeń. Abonament RTV jednak zostaje, a w kuluarach zapadły już kluczowe decyzje dotyczące stawek oraz kar na kolejny rok.

Dla wielu gospodarstw domowych to fatalna wiadomość. Wielu podatników liczyło na to, że wraz z reformą mediów publicznych archaiczna danina ostatecznie przejdzie do historii. Rzeczywistość okazała się jednak zupełnie inna – system poboru opłat zostaje utrzymany, a urzędnicy szykują nowe wytyczne.

Nowe stawki abonamentu RTV. Tyle zapłacisz

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji określiła ramy finansowe, które będą obowiązywać użytkowników. Warto pamiętać, że stawka zależy od tego, jakie urządzenia posiadamy w domu lub firmie:

  • Za sam odbiornik radiowy: Miesięczny koszt to wydatek rzędu kilku złotych, jednak w skali roku tworzy to już zauważalną sumę, jeśli zapomnimy o płatnościach.
  • Za odbiornik telewizyjny (lub radio i telewizor): Tutaj opłata jest znacznie wyższa. Miesięczny koszt uderzy po kieszeni zwłaszcza te osoby, które nie korzystają ze zniżek za opłacenie całego roku z góry.

Ważne: Tradycyjnie, osoby które zdecydują się na uiszczenie opłaty za okres dłuższy niż miesiąc (np. za pół roku lub cały rok z góry) do konkretnego dnia stycznia, mogą liczyć na kilkuprocentową bonifikatę.

Rodzaj odbiornika

Opłata za 1 miesiąc

Opłata za cały rok (bez zniżki)

Kara za brak rejestracji

Sam odbiornik radiowy

8,70 zł

104,40 zł

261,00 zł

Odbiornik telewizyjny

27,30 zł

327,60 zł

819,00 zł

Ważne

Pamiętaj: Jeśli opłacisz abonament za cały rok z góry do 25 stycznia, przysługuje Ci 10-procentowa zniżka

Bezlitosne kary za brak opłat. Poczta Polska rusza na kontrole

Samo utrzymanie abonamentu to tylko wierzchołek góry lodowej. Prawdziwym postrachem dla właścicieli nieoznaczonych telewizorów są kontrole oraz idące za nimi sankcje finansowe. Kontrolerzy Poczty Polskiej mają prawo weryfikować, czy w naszych domach i samochodach znajdują się zarejestrowane odbiorniki.

Jeśli urzędnicy wykażą, że używasz telewizora lub radia „na dziko”, kara będzie wyjątkowo dotkliwa. Przepisy stanowią, że sankcja za nie zarejestrowanie odbiornika to trzydziestokrotność miesięcznej stawki abonamentowej. Do tego dochodzi konieczność uregulowania zaległych opłat wraz z odsetkami. W przypadku uporczywego unikania zapłaty, sprawa może trafić do urzędu skarbowego, który ma prawo zająć środki bezpośrednio z konta bankowego lub nadpłaty podatku.

Czy musisz wpuścić kontrolera Poczty Polskiej do domu?

To pytanie, które co roku zadają sobie tysiące Polaków. Wokół wizyt urzędników narosło wiele mitów. Przepisy w tej kwestii są jednak jasne: nie masz żadnego prawnego obowiązku wpuszczenia kontrolera Poczty Polskiej do swojego mieszkania.

Konstytucja RP gwarantuje nienaruszalność mieszkania, a pracownik poczty nie posiada uprawnień takich jak policja czy prokurator (nie ma nakazu rewizji). Co ważne, odmowa wpuszczenia kontrolera do prywatnego domu nie może być podstawą do nałożenia kary ani domniemania, że ukrywasz niezarejestrowany telewizor. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda jednak w przypadku firm lub samochodów służbowych – tam wykazanie obecności odbiornika bywa znacznie łatwiejsze.

Telefony, tablety i komputery. Czy zapłacisz za oglądanie TV w internecie?

W dobie streamingu i platform VOD coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnego telewizora na rzecz laptopa czy smartfona. Czy oglądając telewizję przez aplikację internetową, również trzeba płacić abonament RTV?

Naczelny Sąd Administracyjny w swoich wyrokach wielokrotnie podkreślał, że urządzenia wielofunkcyjne (takie jak smartfon, tablet czy komputer) nie są odbiornikami radiotelewizyjnymi w rozumieniu ustawy o opłatach abonamentowych. Ich głównym przeznaczeniem nie jest bowiem odbiór sygnału radiowego lub telewizyjnego, lecz przetwarzanie danych i łączność. Oznacza to, że posiadanie samego smartfona lub komputera z dostępem do internetu zwwalnia z obowiązku płacenia abonamentu RTV.

FAQ – Abonament RTV

Czy abonament RTV zostanie zlikwidowany?

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom polityków i doniesieniom medialnym, abonament RTV nie zostaje zniesiony. System opłat i poboru nienależnych środków zostaje utrzymany na kolejny okres rozliczeniowy.

Ile wynosi kara za niepłacenie abonamentu RTV?

Kara za używanie niezarejestrowanego odbiornika (telewizora lub radia) wynosi 30-krótność miesięcznej stawki opłaty abonamentowej. Dodatkowo dłużnik musi opłacić zaległe składki za zaległy okres.

Kto jest zwolniony z opłat za abonament RTV?

Zwolnienie z abonamentu przysługuje m.in. osobom, które ukończyły 75. rok życia, zaliczonym do I grupy inwalidzkiej, kombatantom oraz osobom po 60. roku życia, których emerytura nie przekracza określonego progu dochodowego. Aby uzyskać zwolnienie, należy złożyć odpowiedni wniosek na Poczcie Polskiej.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło dziennik.pl
Dominik Kulig
Dominik Kulig
Dziennikarz i redaktor specjalizujący się w tematyce społecznej, gospodarczej oraz nowych technologii.
Zobacz wszystkie artykuły tego autoraZwrot akcji w sprawie abonamentu RTV. Opłata jednak zostaje, znamy stawki i kary »
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj