PIT 2024 / Inne

Myśląc o rozliczeniu PIT przede wszystkim trzeba pamiętać o dotrzymaniu terminów – nie wszyscy na wypełnienie formularzy mają jeszcze sporo czasu. Do 28 lutego zeznanie podatkowe za rok 2024 muszą złożyć osoby opodatkowane w formie karty podatkowej, natomiast do 30 kwietnia pozostali podatnicy. Wśród nich są zarówno osoby zatrudnione na umowę o pracę, jak i m.in. renciści, emeryci, wynajmujący nieruchomości, inwestorzy giełdowi, oraz prowadzący działalność gospodarczą rozliczaną według jednego z kilku sposobów – poza kartą podatkową.

– Termin wysłania deklaracji rocznej mija o godzinie 23:59. Liczy się data stempla pocztowego lub data określona na elektronicznym Urzędowym potwierdzeniu odbioru (UPO) – przypomina Ewelina Mandziuk, ekspert z firmy Formsoft dystrybuującej program PIT Format®.

Niezbędne dokumenty do rozliczenia z fiskusem

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym, jaki formularz PIT musimy wypełnić, powinniśmy zadbać o wszystkie dokumenty potwierdzające osiągnięte dochody, zapłacone podatki, czasem poniesione wydatki, które będziemy chcieli odpisać od podatku.

Jak rozliczyć PIT? / fot. materiały prasowe

Kluczowe są potwierdzenia dochodów typu PIT-11, PIT-11A, PIT-8C, PIT-R. Organy je wydające, na przykład pracodawcy, muszą przesłać je nam do końca lutego.

Jeżeli natomiast prowadzimy działalność gospodarczą, niezbędna będzie Książka Przychodów i Rozchodów (lub Ewidencja Przychodów) i Ustalenie Dochodu.

- Do rocznego rozliczenia będą w tym przypadku potrzebne nie tylko kwoty przychodów i ewentualnych kosztów, ale i wielkość zapłaconych do tej pory zaliczek na podatek czy też składek społecznych, a dla rozliczających działalność liniowo lub ryczałtem także składek zdrowotnych - mówi Ewelina Mandziuk.

Liczba dokumentów niezbędnych do rozliczenia rocznego będzie też oczywiście zależeć od tego, czy skorzystamy z preferencyjnej formy opodatkowania oraz ulg i rozliczeń. Może chcemy wykazać w zeznaniu dochody małoletnich dzieci lub skorzystać z rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dzieci? Albo może dokonać odpisów z tytuły ulgi rehabilitacyjnej lub termomodernizacyjnej? W takim wypadku powinniśmy skompletować wszystkie potrzebne dokumenty, z których odczytamy właściwe kwoty, na przykład poniesione koszty.

Który formularz PIT wybrać?

Właściwy wybór formularza bywa sprawą niełatwą.

Wszystko zależy od źródła naszych przychodów oraz od metody rozliczenia – indywidualnie, wspólnie z małżonkiem lub z niepełnoletnim dzieckiem w wypadku samotnych rodziców – wylicza Ewelina Mandziuk.

I tak po deklaracje PIT-36/36S sięgniemy, jeżeli osiągamy dochody z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych według skali podatkowej lub rozliczamy dochody małoletnich dzieci, albo mamy małe dochody z tzw. działalność niezarejestrowanej. Z kolei PIT-38 pozwoli nam wykazać dochody kapitałowe, np. sprzedaż akcji, a PIT-39 dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości.

Najbardziej popularna jest deklaracja PIT-37. Co roku składa ją ponad 20 milionów podatników. Jest ona przeznaczona przede wszystkim dla osób, które w roku 2024, wyłącznie za pośrednictwem płatnika, uzyskały przychody ze źródeł na terytorium Polski, opodatkowane na ogólnych zasadach według skali podatkowej (obecnie: 12 i 32 proc.).

Może to być m.in. wynagrodzenie za pracę, przychody z umowy zlecenia, umowy o dzieło lub kontraktów menadżerskich. Formularz PIT-37 będzie też odpowiedni jeżeli na przykład uzyskaliśmy przychody z praw autorskich, jesteśmy na emeryturze i rencie i chcemy rozliczać się samodzielnie oraz mamy przychody z rent strukturalnych, socjalnych, zasiłków pieniężnych z ubezpieczeń społecznych lub stypendiów.

PIT-37 jest również przeznaczony dla osób, które chcą rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. Jednak aby można było dokonać takiego rozliczenia, trzeba spełnić kilka warunków. Musimy złożyć pisemne oświadczenie (wypełniając odpowiednią rubrykę w formularzu PIT) stanowiące, iż za dany rok rozliczeniowy dokonujemy wspólnego rozliczenia. Poza tym nie możemy w wypadku wspólnego rozliczenia korzystać z następujących form opodatkowania: podatku liniowego, ryczałtu ewidencjonowanego (nie dotyczy najmu) i karty podatkowej. Nie musimy natomiast już pozostawać przez cały rok w związku małżeńskim Ważne jest by być w małżeństwie i owej wspólności majątkowej w ostatnim dniu danego roku podatkowego.

– W roku 2024 formularz PIT-37 przeznaczony jest również dla podatników opodatkowujących swoje dochody z tytułu samotnego wychowania dzieci. Jeżeli więc jesteś osobą samotnie wychowującą dzieci, masz możliwość rozliczenia PIT wspólnie z dzieckiem. Dzięki temu wysokość podatku będzie liczona w ten sam sposób jak przy rozliczeniu wspólnie z małżonkiem, bowiem łączny dochód rodzica i dziecka zostanie podzielony na dwa – mówi ekspert z firmy Formsoft.

Rozliczenie PIT za 2024 / fot. materiały prasowe

Deklaracja na papierze lub elektronicznie

Deklarację roczną możemy zanieść do urzędu skarbowego osobiście lub wysłać z pomocą Poczty Polskiej przesyłką poleconą. Możesz też wysłać zeznanie elektronicznie.

Ważne! Każda deklaracja, czy to papierowa czy elektroniczna musi być podpisana. W przypadku wysyłki poprzez system e-deklaracji obowiązuje podpis elektroniczny, jeżeli taki mamy lub dane autoryzujące. Są nimi numer NIP (jeśli jest on u podatnika wymagany), imię, nazwisko, numer PESEL (jeśli podatnik posiada), data urodzenia oraz kwota przychodu wskazana w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż ten, w którym jest składany dokument elektroniczny. Składając w 2025 r. deklarację za 2024 r. podajemy zatem kwoty przychodów za 2023 r. z deklaracji wysłanej w 2024 r.

Można również skorzystać z darmowych narzędzi, które zdecydowanie ułatwiają złożenie zeznania.

Niezależnie od formy, nie warto odkładać złożenia zeznania na ostatnią chwilę, ponieważ może zabraknąć czasu, aby poradzić sobie z ewentualnymi problemami.