Zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany. Rząd wciąż zamierza modyfikować, dodawać lub rezygnować z niektórych przepisów. Będą one korzystne dla obywateli czy wręcz przeciwnie? Zapoznaj się z podsumowaniem zmian w podatkach, które mają lub będą miały miejsce w bieżącym roku kalendarzowym.

Reklama

Wszystkie konta bankowe w jednym miejscu. Sprawdź zestawienie!

  • Kwota wolna od podatku

Podniesienie kwoty wolnej od podatku z 3 091 zł do 8 tys. zł miało przede wszystkim spowodować, że najubożsi nie będą musieli płacić wysokiego podatku. Zmodyfikowany miał być art. 27 ust. 1 o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kwota obniżająca podatek ma zostać zaś ponad dwukrotnie podwyższona – z 556,02 zł do 1 440 zł. Będą ją jednak mogli uwzględnić tylko przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą, którzy rozliczają się ze skarbówką na ogólnych zasadach. Zgodnie z tym, co w październiku orzekł Trybunał Konstytucyjny, kwota wolna od podatku, która obowiązuje obecnie, nie jest zgodna z Konstytucją RP, ponieważ jest zbyt niska. Pozostaje jednak pytanie, czy w 2016 roku możemy liczyć na zmianę? Do tej pory wszystko wskazywało na to, że tak się właśnie stanie, jednak premier Beata Szydło w swoim expose zapowiedziała, że szanse na wprowadzenie tych zmian w tym roku są bardzo małe.

  • Podatek VAT

W projekcie zmian podatku VAT znalazło się aż 441 artykułów. Ich uchwalenie istotnie wpłynie na przedsiębiorców, dlatego Ci uważnie śledzą losy tych ustaw i nadsłuchują daty ich wprowadzenia. Pytanie, które z zaproponowanych zmian, rzeczywiście zaczną obowiązywać? Na razie nic na ten temat nie wiadomo. Wiemy tylko, jakie zmiany już znalazły się w nowym projekcie. Warto wspomnieć choćby o opodatkowaniu spodziewanych korzyści majątkowych (rabaty), sankcjach za fałszerstwa w rozliczaniu VAT, zasadzie odpowiedzialności solidarnej oraz podzielonej płatność. W planach jest także obniżenie stawki VAT do wysokości 22%! Choć to tylko jeden procent, to na pewno odczujemy tę różnicę.

  • Podatek bankowy

Temat podatku bankowego wciąż jest „na językach” dziennikarzy, społeczeństwa i bankowców. Jest to ważna kwestia, ponieważ jej skutki odczują także zwykli obywatele, którzy korzystają z produktów i usług bankowych. Banki już podnoszą oprocentowanie kredytów (w przeciwieństwie do PKO Banku Polskiego, który to postanowił je obniżyć). Ustawa obowiązuje od 1 lutego. Z czym się to wiąże? Banki, instytucje finansowe i firmy ubezpieczeniowe będą musiały płacić podatek bankowy w wysokości 0,44% wartości aktywów.

  • Podatek handlowy

Kwestia podatku od hipermarketów została już poruszana. Regulacje obejmą jednak nie tylko sklepy wielkopowierzchniowe, lecz także sklepy internetowe. Co dokładnie się zmieni? Resort finansów planuje wprowadzić trzy progi podatkowe, które będą uzależnione od obrotów sklepu. Nowy podatek zapłacą te osiągające przychody powyżej 1,5 mln zł miesięcznie. 1,9%, czyli najwyższą stawką, objęte będą przychody sprzedaży detalicznej mającej miejsce w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy. Podatek 1,3% będzie odprowadzany od nadwyżek przychodu ponad 300 mln zł w miesiącu. 0,7%, czyli najniższy podatek dotyczyć będzie przychodu poniżej tej wysokości. Zmiany najbardziej odczują sklepy, które prowadzą sprzedaż w weekendy oraz dni wolne, ponieważ to one zostaną objęte najwyższą stawką nowego podatku.

Zakładasz firmę? Porównaj oferty kont i znajdź najlepszą dla siebie!

Reklama
  • Obejście prawa podatkowego

O wprowadzeniu klauzuli obejścia prawa podatkowego mówi się już od dwóch lat, a jej wejście w życie potwierdził w grudniu 2015 r. sam minister finansów. Dlaczego to tak istotne? Na tym, że przedsiębiorcy unikają płacenia podatków, traci bardzo dużo budżet państwa, bo do budżetu wpływa mniej pieniędzy, a poza tym takie działania prowadzą do zaburzenia uczciwej konkurencji. Na razie nie wiemy, w jakiej formie zostanie wprowadzona klauzula. Pewne jest jednak to, że urząd skarbowy będzie mógł podważyć wszystkie niejasne transakcje, które miałyby prowadzić do oszczędności podatkowych firm. Jeśli jednak zmiany zostaną wprowadzone w trakcie roku podatkowego, to będzie to niezgodne z konstytucją, która mówi jasno, że podatnik powinien znać swoje zobowiązania na cały rok podatkowy i nie powinny one być zmieniane w trakcie jego trwania.

Na razie nie wiadomo kiedy powyższe zmiany wejdą w życie. Od 1 lutego obowiązuje tylko ustawa o podatku bankowym, a jej skutki już są widoczne. Banki podwyższają marże kredytowe i opłaty za użytkowanie kont, czyli tak naprawdę ostatecznie traci na nich obywatel.