Posłowie wszystkich klubów parlamentarnych opowiedzieli się we wtorek za likwidacją od 1 stycznia 2012 r. NIP . Rząd planował to zrobić od 2013 r. Złożonymi we wtorek poprawkami zajmie się komisja finansów publicznych.We wtorek w Sejmie odbyło się drugie czytanie nowelizacji ustawy o zasadach ewidencji oraz identyfikacji podatników i płatników.

Reklama

Jacek Brzezinka z PO, który przedstawił sprawozdanie komisji finansów publicznych z prac nad dokumentem powiedział, że większość wprowadzonych do projektu zmian ma charakter legislacyjny i doprecyzowuje przepisy. Podkreślił, że komisja zdecydowała, że numer PESEL będzie jedynym identyfikatorem dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej i nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT od 1 stycznia 2012 r., czyli rok wcześniej niż planował rząd.

"Dzięki przyjętym w trakcie prac nad projektem zmianom podatnicy zostaną znacznie szybciej zwolnieni z wielu biurokratycznych obowiązków" - tłumaczył. Dodał, że do komisja wprowadziła także 31 artykułów zmieniających ustawy, które w swej treści odnoszą się do numeru NIP. Ponadto zdecydowano, że ustawa wejdzie w życie 1 września 2011 r., a nie 1 lipca br., jak planował rząd.

Adam Żyliński z PO powiedział, że jego klub "bez zastrzeżeń" popiera zmiany, ponieważ niosą one korzyści zarówno dla administracji, jak i obywateli. Złożył jednak 25 poprawek, które - jego zdaniem - doprecyzowują przepisy. Natomiast Dariusz Kaczanowski z PiS zadeklarował poparcie dla zmian i oświadczył, że w czasie prac nad projektem wszystkie wątpliwości zostały wyjaśnione.

Reklama

Także Stanisław Stec z SLD i Wiesław Rygiel z PSL poinformowali, że ich kluby opowiedzą się za zmianami. Pierwszy dziwił się jednak PO, że mimo braku zastrzeżeń PO złożyła aż 25 poprawek. Natomiast Rygiel zwrócił uwagę na sprzeczność w przepisach dotyczących obowiązku posiadania NIP przez osoby zaczynające działalność gospodarczą, które składają wniosek w wpis do centralnej ewidencji działalności. Zapowiedział złożenie poprawki, która wątpliwości te rozwieje.

Oprócz zniesienia obowiązku posiadania NIP projekt przewiduje, że od 1 stycznia 2012 r. przestanie istnieć obowiązek aktualizowania danych w urzędzie skarbowym przez osoby fizyczne. Nie będą one musiały zgłaszać w urzędzie skarbowym kolejnych zmian związanych z danymi, które zawiera rejestr PESEL.

Naczelnik urzędu skarbowego zaktualizuje te dane automatycznie po ich otrzymaniu z rejestru PESEL. Aktualizacja danych będzie konieczna jedynie w przypadku, gdy adres zamieszkania osoby fizycznej będzie inny niż zameldowania. Osoby fizyczne w kontaktach z administracją podatkową będą mogły posługiwać się numerem PESEL. Ponadto firmom, które nadal będą musiały posiadać NIP, będzie on nadawany od razu, a nie w drodze decyzji administracyjnej naczelnika urzędu skarbowego. Ma to skrócić i uprościć procedurę, która prowadzona jest na podstawie Ordynacji podatkowej.

Reklama

Zgodnie z projektem 1 września 2011 r. ma ruszyć Centralny Rejestr Podmiotów - Krajowa Ewidencja Podatników, którego działalność skróci obieg informacji w urzędach skarbowych i przyspieszy obsługę podatników. Rejestr będzie zawierał dane ewidencyjne z rejestru PESEL, które będą wiążące dla administracji podatkowej. Znajdą się tam także dane z niektórych dokumentów związanych z obowiązkami wynikającymi z przepisów podatkowych.

Chodzi o informacje dotyczące m.in.: obowiązków podatkowych, okresu zawieszenia działalności gospodarczej, wyboru formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przez przedsiębiorcę.