>>>Ten program rozliczy cię z fiskusem

Reklama

Sygnatariusze petycji do parlamentarzystów chcą, by wzrost VAT z 8 proc. do 23 proc. nastąpił dopiero 1 stycznia 2012 r. W październiku 2010 Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) orzekł, że Polska ma zaprzestać stosowania preferencyjnej stawki VAT na obuwie dziecięce i ubranka dla niemowląt - obecnie jest to 8 proc. - i obłożyć je stawką podstawową - 23 proc. Podwyżka ta znajduje się w nowelizacji ustawy o VAT, która w piątek rano będzie głosowana w Sejmie. Posłowie zdecydują o losie zgłoszonej przez PO poprawki, przesuwającej datę wejścia w życie podwyżki na 1 lipca 2011 r. We wtorek wnioskiem PO ma zająć się komisja finansów.

Rząd proponował pierwotnie, aby wzrost podatku nastąpił 1 lutego 2011 r., ale sejmowa komisja finansów publicznych wprowadziła do projektu poprawkę Marka Wikińskiego z SLD, która zmieniła ten termin na 1 stycznia 2012 r. Organizacje społeczne nie chcą, by podwyżka weszła w życie 1 lipca tego roku.

"Jeżeli podwyżka VAT miałaby jednak nastąpić, bezwzględnie domagamy się zapewnienia, że środki finansowe, które z tego tytułu trafią do kasy państwowej, będą pozostawione rodzinom, najlepiej w postaci podwyżki zasiłków rodzinnych i podniesienia progów dochodowych upoważniających do świadczeń" - powiedziała Teresa Kapela.

W poniedziałek Związek i Centrum im. Adama Smitha zaapelowały do premiera Donalda Tuska, by jednym z priorytetów polskiej prezydencji stała się inicjatywa rozszerzenia niższej stawki VAT na artykuły dziecięce.

Centrum oszacowało, że w Polsce koszt wychowania dziecka do osiągnięcia przez nie 20. roku życia wynosi - według obecnych cen - 190 tys. zł, koszt wychowania dwójki dzieci - 322 tys. zł, a trójki - 436 tys. Zastrzeżono, że są to jednak kalkulacje kosztów minimalnych. Planowane podniesienie VAT na ubranka i buciki zwiększy koszty wychowania rodziny z trójką dzieci o 9 tys. zł w tym okresie, czyli o 450 zł rocznie. (PAP)

mmu/ amac/ gma/