Poszerzony, siedmioosobowy skład NSA rozpatrywał w poniedziałek tzw. pytanie prawne sądu, który miał rozstrzygnąć spór firmy leasingowej z wrocławską Izbą Skarbową. Chodziło o VAT od umów leasingu.

Reklama

Podatek ten, w wysokości 22 proc., jest zwykle doliczany do rat leasingowych (od 1 stycznia 2011 r. będzie to 23 proc. - PAP). Wrocławski fiskus uznał, że podstawę opodatkowania należy powiększyć o koszt ubezpieczenia przedmiotu leasingu, który także jest doliczany do rat. Według organów skarbowych jest on nierozerwalnie związany z leasingiem.

Firmy leasingowe robią jednak inaczej; nie wliczają VAT do podstawy opodatkowania, bo usługa ubezpieczenia jest z tego podatku zwolniona. Stanowisko organów podatkowych podzielił Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

Spółka zaskarżyła wyrok do NSA w Warszawie. Sąd ten uznał, że sprawę powinien wyjaśnić w uchwale poszerzony skład NSA. W dotychczasowym orzecznictwie jest bowiem zbyt dużo rozbieżności i występują dwa poglądy. Pierwszy z nich zakłada, że leasing i ubezpieczenie to kompleksowa usługa, która podlega jednej, podstawowej stawce VAT, właściwej dla leasingu. Zgodnie z drugim poglądem, kosztów ubezpieczenia nie można wliczać do podstawy opodatkowania leasingu, gdyż usługa ta jest odrębna od ubezpieczenia.

Reklama

W poniedziałek NSA orzekł, że koszt ubezpieczenia ma być włączany do podstawy opodatkowania leasingu.

"Sąd uznał, że w sytuacji, gdy firma leasingowa świadczy usługę leasingu i obciąża klienta za tę usługę, a odrębnie od tego zawiera umowę ubezpieczenia przedmiotu leasingu i refakturuje na klienta koszty tej usługi, to koszt usługi ubezpieczenia powinien być ujęty w podstawie opodatkowania usługi leasingu" - powiedział PAP Tomasz Michalik, partner w firmie doradztwa podatkowego MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.



Reklama

Dodał, że zdaniem sądu jest to rodzaj świadczenia złożonego, którego zasadniczym elementem jest usługa leasingu.

Michalik przyznał, że w efekcie uchwały NSA firmy leasingowe będą obciążać swoich klientów dodatkowym VAT-em. Nie ma przy tym znaczenia, czy przedmiotem leasingu jest nieruchomość, samochody, czy inne urządzenia. Zaznaczył jednak, że leasingobiorcy najczęściej będą mogli odliczyć VAT.

Wyjaśnił, że dotychczasową swoją praktykę firmy leasingowe opierały na rozstrzygnięciach Sądu Najwyższego i potwierdzających to stanowisko interpretacjach fiskusa. "Zmiana stanowiska odbije się na podatnikach" - powiedział Michalik.

Zwrócił uwagę, że w UE trwają prace nad zmianą dyrektywy unijnej, która reguluje te kwestie. Zgodnie z jej projektem, jeżeli ubezpieczenie jest elementem większej całości, to powinno być traktowane na zasadach właściwych dla usługi.