Szybciej niż kałasznikow. Tak się robi pieniądze. ZDJĘCIA tylko na dziennik.pl
1 Pomieszczenie, w którym tłoczy się monety obiegowe, czyli te używane na co dzień, nie jest duże. Liczy około 10 tys. mkw. Duży jest za to panujący tam hałas - jeszcze przed wejściem dostaję zatyczki do uszu.
Dorota Kalinowska/dziennik.pl
2 Po dwóch stronach stoją ogromne maszyny. Z jednej strony wrzuca się do nich uprzednio przeliczone krążki, które mennica kupuje od huty, te przechodzą przez maszynę, gdzie są tłoczone, a z drugiej - już po chwili - wysypują się nowo powstałe monety. Jak się potem dowiem, wyrzucane są z prędkością 12-13 monet na sekundę, czyli szybciej niż kałasznikow. Nic dziwnego, że są jeszcze ciepłe.
Dorota Kalinowska/dziennik.pl
3 "Każda maszyna pracuję z prędkością 750 obrotów na minutę, a że automaty mogą pracować non stop (obowiązuje praca na trzy zmiany), to norma dzienna wynosi od 200 tys. do 300 tys. monet" - mówi jeden z pracowników mennicy. Maszyn jest 13, wiec razem mogą wybić ponad 12 mln milionów monet dziennie.
Dorota Kalinowska/dziennik.pl
4 Kiedy jestem na hali, trwa akurat bicie monet obiegowych dla Kolumbii. Umowa na prawie 125 mln monet - 60,5 mln sztuk o nominalne 200 pesos i 64 mln o nominale 500 pesos - to jedna z większych umów zagranicznych spółki w ostatnim czasie. Przy okazji dowiem się, że wcale nie bije się tu polskich monet o niskich nominałach - do 2017 roku umowę na bicie monet 1gr, 2gr i 5 gr ma Mennica Brytyjska.
Dorota Kalinowska/dziennik.pl
5 Tymczasem mogę dotknąć każdego z półfabrykatów i zobaczyć, że 500 pesos powstają z dwóch elementów. Pierścień wycinany jest z krążków (dysków) i dopiero po chwili łączony z rdzeniem, co ma samo w sobie stanowić jedno z zabezpieczeń.
Dorota Kalinowska/dziennik.pl
6 Z kolei moneta 200 pesos jest jednoskładnikowa i tłoczona z krążka - w tym przypadku dodatkowym zabezpieczeniem jest napis na obrzeżu.
Dorota Kalinowska/dziennik.pl
7 Ciekawostką jest fakt, że są monety, które maja na obrzeżu i napis i molet, czyli wypukłe paski - to np. obecnie produkowane monety okolicznościowe 5 zł.
Dorota Kalinowska/dziennik.pl
8 Jakie surowce zastosowano? Do produkcji rdzenia wykorzystano brązal, natomiast jej srebrny pierścień, to alpaka biała, czyli nic innego jak stop miedzi, niklu i cynku. (Monety obiegowe są także produkowane ze stali, kiedyś były także z aluminium).
Dorota Kalinowska/dziennik.pl
9 Na rewersie 500-tki znalazła się żaba szklana, występująca na terenie obu Ameryk wraz z jej nazwą "Rana de Cristal", a na wersie - napis "Republica De Colombia" ("Republika Kolumbii") oraz nominał i data roczna. Rewers 200-tki tworzy z kolei papuga wraz z jej nazwą gatunkową "Guacamaya Bandera" ("Ara Żółtoskrzydła").
Dorota Kalinowska/dziennik.pl
10 "Po wybiciu monety obiegowe pakowane są w plastikowe woreczki i ważone przez maszynę. Każde najdrobniejsze odchylenie od normy zawraca woreczek do powtórnego pakowania - tu nie ma mowy o błędzie", jak się potem dowiem. Ale jeszcze wcześniej produkcja monet obiegowych podlega statystycznej kontroli jakości wyrobu i kontroli procesu - losowo z każdego wózka sprawdzanych jest pięć monet, w tym ich grubość, osie i wypukłości. Dzieje się tak dlatego, że przy ich biciu stosuje się różne nacisk. I tak np. dla 500 pesos, to 72 tony, czyli ciężar dwóch ciężarówek.
Dorota Kalinowska/dziennik.pl
11 Standardowo dla monet obiegowych wynoszą one od 40 do 150 ton - w zależności od średnicy monety i wizerunku, a także stopu, z jakiego są tłoczone. Ale są i takie maszyny, które pracują z naciskami 800 ton i więcej.
Dorota Kalinowska/dziennik.pl
12 W ostatnich latach Mennica Polska zrealizowała zamówienia na monety obiegowe dla kilkunastu banków centralnych na całym świecie, w tym dla: Republiki Armenii, Republiki Cypru, Republiki Dominikańskiej, Republiki Filipin czy Boliwariańskiej Republiki Wenezueli.
Dorota Kalinowska/dziennik.pl
13 Tylko w zeszłym roku w Mennicy Polskiej wyprodukowano ponad 380 mln monet obiegowych i ponad 560 tys. monet kolekcjonerskich.
Dorota Kalinowska/dziennik.pl
14 Nic więc dziwnego, że Mennica Polska jest jedną z najbardziej aktywnych mennic na świecie, biorących udział w przetargach na monety obiegowe na świecie.
Dorota Kalinowska/dziennik.pl
15 W wielkiej czwórce są także mennice: Brytyjska, Fińska i Kanadyjska.
Dorota Kalinowska/dziennik.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję